
Český prezident Václav Havel dostal do daru kópiu Severoatlantickej zmluvy. Odovzdali mu ju francúzsky prezident Jacques Chirac (zľava) a generálny tajomník NATO George Robertson. Spolu s Havlom sa tešila aj jeho manželka Dagmar. FOTO – ČTK
Veľa komplimentov a plno slov chvály si v predvečer otvorenia summitu vypočul český prezident Václav Havel. Hlavy štátov a premiéri 19 členských krajín NATO ocenili dlhoročný Havlov boj proti komunistickému režimu a jeho výnimočný prínos pre svetovú politiku.
Pražské stretnutie aliancie sa považuje za Havlovu rozlúčku s medzinárodnou politickou scénou. Prezidentovi, ktorý sa stal doma aj v zahraničí symbolom zvrhnutia totalitnej moci a ktorý vo februári odchádza po 13 rokoch z úradu, za všetkých v emotívnom prejave poďakoval francúzsky prezident Jacques Chirac. Svojmu českému kolegovi odovzdal špeciálny darček na rozlúčku – kópiu Severoatlantickej zmluvy a zmluvu o prístupe Česka k NATO zviazané v kožených doskách.
Chirac povedal, že dramatik a spisovateľ Havel bol v čase komunistického režimu nositeľom nádeje utlačovaných a svetlom v „najčiernejšej dobe“, ktorú krajina zažila. „Bolo to svetlo človeka usmievavého, pokorného, láskavého, ale človeka železnej vôle, ktorý nikdy, ani v hlbokom žalári a v hlbokej totalite, neochabol.“ Havla oslovoval „Drahý Václav“.
Havlov prínos svetovej politike prirovnal k odkazu takých politikov, ako boli Winston Churchill, Charles de Gaulle, Konrad Adenauer, Nelson Mandela, Mahátma Gándhí a ďalší štátnici, humanisti a bojovníci za ľudské práva. Práve oni sú podľa Chiraca zosobnením dvadsiateho storočia, ktoré prinieslo dve svetové vojny, holokaust aj päťdesiat rokov komunizmu. „Práve títo tvrdohlaví rojkovia, blázniví humanisti, rebelovia, ktorí sa búria proti osudu, proti brutálnej sile a nemennému poriadku vecí, dodávajú dejinám vznešenosť,“ povedal prítomným prezidentom a premiérom a ich manželkám na Pražskom hrade.
„V atmosfére cynizmu, ktorý nás obklopuje, máme vo zvyku si myslieť, že sny nevydržia skúšku moci a reality, že neodolajú erózii času. Avšak tých 13 rokov, čo ste riadili osud svojho národa, ukázalo, že sen si uchováva svoju vitalitu a intenzitu,“ poznamenal Chirac.
V mene lídrov všetkých krajín Severoatlantickej aliancie vzdal Havlovi hold za to, že sa po celý čas, čo stál na čele krajiny, usiloval o zacelenie historických rán medzi susednými štátmi, významne sa zaslúžil o rozpustenie Varšavskej zmluvy, rozvoj svojej krajiny aj celej strednej Európy, vstup Česka do NATO a blížiace sa členstvo republiky v Európskej únii. „Chceme pozdraviť muža pera a reflexie, štátnika, kráľa filozofa po vzore Platóna,“ nešetril Chirac vzletnými slovami na Havlovu adresu. V mene všetkých svojich kolegov poprial Havlovi a jeho manželke Dagmar veľa zdravia a šťastia po odchode z Hradu.
Generálny tajomník NATO George Robertson tiež ocenil Havlove zásluhy o zvrhnutie totalitnej vlády a jeho pôsobenie na medzinárodnom poli. „Boli ste inšpiráciou doma aj v zahraničí,“ vyhlásil. (čtk)