Aké prínosy očakávajú zo vstupu do NATO slovenskí ekonómovia a manažéri?
MÁRIA HURAJOVÁ, generálna riaditeľka Burzy cenných papierov v Bratislave: „Všetko, čo je vnímané pozitívne pre republiku, a zaslanie pozvánky do NATO takýmto pozitívnym signálom je, vytvára dobré predpoklady aj na pozitívne vnímanie ekonomiky a v nej aj kapitálového trhu. Pomáha to budovaniu dôvery investorov.“
MAREK JAKOBY, analytik M.E.S.A. 10: „Vstup do NATO je o jednej zásadnej veci, a tou je bezpečnosť. Nielen z pohľadu vojenskej bezpečnosti krajiny, ale aj bezpečnosti investícií. Nazdávam sa, že členstvo v aliancii bude mať pozitívny vplyv na objem prichádzajúcich investícií na Slovensko. Je to šanca aj pre slovenské firmy, ktoré sa zaoberajú zbrojárskou produkciou, aby v spolupráci so spoločnosťami iných členských krajín NATO prerazili ešte viac v oblasti dodávok zbrojnej techniky. Napríklad vozidlá Aligátor, odmíňovacie vozidlá Božena alebo húfnica Zuzana budú mať podstatne väčšiu šancu dostať sa von.“
IVAN ŠUBRT, predseda predstavenstva DMD holding: „Ako väčšina zdravo rozmýšľajúcich ľudí to hodnotíme pozitívne. Čo sa týka nás a našich problémov z hľadiska zbrojného priemyslu to v prvom rade prinesie vyjasnenie vzťahov k zahraničiu, otvorí nám to brány na spoluprácu so západoeurópskymi krajinami. Pokiaľ sme neboli v tomto spoločenstve, mali vzťahy formálne aj neformálne prekážky v oblasti posúvania informácií či otvorenej spolupráce. Predpokladáme, že v týchto vyjasnených podmienkach sa aj ľahšie bude hľadať partner pre zbrojársky priemysel. Budeme sa snažiť nájsť si v týchto nových štruktúrach miesto na možné dodávky.“
ARTUR BOBOVNICKÝ, šéf Slovenskej agentúry na rozvoj investícií a obchodu: „Česi a Maďari zaznamenali po vstupe do aliancie zvýšenie záujmu zahraničných investorov. Predpokladám, že rovnaký záujem pocítime aj my na Slovensku. Z pohľadu agentúry je to veľmi významný krok vpred k tomu, aby sme mohli na Slovensku rapídne zvýšiť objem priamych zahraničných investícií.“ (jog)