BRATISLAVA – Slovenskú ekonomiku čakajú lepšie časy, ale s podmienkou, že vláda nepoľaví z reformných a úsporných plánov. Myslí si to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá včera zverejnila pravidelnú polročnú správu o ekonomike svojich členov.
Rýchlosť ekonomického rastu na Slovensku spája organizácia so schopnosťou udržať rozpočtovú politiku pod kontrolou. „Fiškálna konsolidácia môže zväčšiť priestor pre centrálnu banku, aby ďalej znížila úrokové sadzby,“ tvrdí OECD.
Druhou výzvou pre Slovensko sú podľa OECD reformy. „Vláda implementovala niektoré zásadné reformy, ktoré zvýšili rastový potenciál krajiny. Zrejme najdôležitejšou bola privatizácia bankového sektora (…),“ zdôraznila správa. Teraz považuje za nevyhnutné, aby vláda zefektívnila sociálny a zdravotný systém a znížila rozpočtový deficit.
Spomedzi stredoeurópskej štvorky krajín čakajúcich na vstup do EÚ predpovedá OECD práve Slovensku najrýchlejší ekonomický rast. V roku 2003 by sa mal síce spomaliť z tohtoročných 4,3 na 3,7 percenta, ale v ďalšom roku sa jeho tempo opäť zotaví.
V súlade s odhadmi domácich analytikov očakáva OECD zreteľný nárast cien, ktorý bude trvať nasledujúce dva roky. Jeho dôvodom je uvoľnenie regulovaných cien, ktoré predchádzajúca vláda odložila. Naopak zlepšovanie by sa malo dostaviť na bežnom účte platobnej bilancie. Vďaka predpokladanému oživeniu záujmu o slovenský vývoz by sa podiel schodku na hrubom domácom produkte postupne znižovať až k úrovni 5,4 percenta. Vyrovnávať by ho mal prílev investícií, ktorý bude podľa OECD akcelerovať.
Menej optimisticky vidí organizácia vývoj nezamestnanosti. Nato, aby sa ekonomický rast dokázal premietnuť do tvorby nových pracovných miest sú podľa správy potrebné reformy na trhu práce a v sociálnom zabezpečení. OECD čaká, že z tohtoročných 19 percent klesne podiel nezamestnaných do dvoch rokov na 18,2 percenta.
JURAJ JAVORSKÝ