BRATISLAVA – Na Slovensku dochádza k hrubému porušovaniu Európskeho dohovoru o ľudských právach. Pre TASR to v súvislosti s legislatívnou dierou pri odpočúvaní v predprípravnom konaní včera povedal bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec.
„Európsky súd pre ľudské práva jednoznačne povedal, že právna úprava v oblasti odpočúvania musí byť jasná a podrobná. Tam, kde Európa vyžaduje jasné a podrobné pravidlá, my máme polovičaté,“ povedal Drgonec. Podľa neho je porušované nielen ústavné právo na súkromie, ale aj právo nebyť odňatý zákonnému sudcovi.
Odpočúvanie v takýchto prípadoch upravuje vyhláška ministerstva ako podzákonný predpis.
Ten určuje len to, že o odpočúvaní, o ktoré požiada kriminálna polícia, finančná polícia, Slovenská informačná služba a Vojenské obranné spravodajstvo, rozhoduje krajský súd.
Nie je tam však uvedená miestna príslušnosť, teda ktorý krajský súd má v ktorých prípadoch rozhodovať.
Vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic hovorí, že musí rozhodnúť Ústavný súd.
V takomto prípade prichádza do úvahy aj možnosť, že ak jeden krajský súd neodsúhlasí odpočúvanie, môžu príslušné zložky opakovane podávať žiadosť o odposluch na ďalších krajských súdoch. „Teoreticky je to možné,“ povedal Lipšic.
Lipšic by bol rád, keby si rezort vnútra a SIS miestnu príslušnosť do zákona doplnili. „Bolo by to najlepšie z legislatívneho pohľadu, ale aj preto, že podzákonný predpis možno zneužiť, aj keď vychádzam z prezumpcie, že štátne orgány nezneužívajú svoje kompetencie,“ dodal Lipšic.
Podľa niektorých odhadov mohlo byť takýmto spôsobom odpočúvaných až niekoľko tisíc ľudí.
(ldi)