Pražský summit sa stal prelomovým: aliancia otvorila cestu druhej vlne rozšírenia. Po ratifikácii všetkých členských krajín sa za jeden stôl posadia 26 lídri demokratickej koalície. Okrem Slovenska dostali pozvánku Bulhari, Estónci, Litovci, Lotyši, Rumuni a Slovinci. S tromi pobaltskými krajinami NATO prvý raz v histórii siaha na územie bývalého Sovietskeho zväzu. Po vstupe Poľska, Čekej republiky a Maďarska pred tromi rokmi sa včera svet priblížil ešte viac k snu mnohých politikov: jednotnej a slobodnej Európe.
Prvé reakcie slovenských politikov boli jasné: včerajšok bol pre nás historickým dňom. "Dnešný deň Slovenskú republiku nepochybne významne posilní vo viere, že kráčame po správnej ceste a ku zmysluplnému cieľu," povedal premiér Mikuláš Dzurinda. "Je to zadosťučinenie aj pre generácie ľudí, ktorí trpeli za železnou oponou."
Poobede mal pred lídrami aliancie prejav slovenský prezident Rudolf Schuster. "Tešíme sa z vášho rozhodnutia. Dnes ste urobili dôležitý krok pre jednotnú Európu," povedal svetovým štátnikom. "Vaša dôvera je pre nás záväzkom."
Schuster ďalej sľúbil, že dohliadne na reformu slovenskej armády," aby Slovensko bolo spoľahlivým partnerom", pretože naša krajina cíti zodpovednosť za úspech spoločného cieľa.
Veľvyslanec v Amerike Martin Bútora povedal, že včera zažilo Slovensko významný deň. "Ako sú v ľudskom živote významné okamihy, napríklad manželstvo alebo prvé dieťa, tak toto je významný okamih pre Slovensko."
Za dôležitú udalosť to považujú aj všetci lídri NATO. Americký prezident George Bush hovorí o "obnove ducha tejeto vynikajúcej demokratickej aliancie". Jeho český kolega Václav Havel zasa o "konci éry, v ktorej boli krajiny násilne rozdelené na sféry záujmu".
Včerajší deň bol pre sedem krajín dôvodom na oslavy. Slováci, ktorí boli už dlhší čas považovaní za najhorúcejších favoritov, medzi svojimi kolegami pôsobili najpokojnejším dojmom.
Autor: MICHAL FRIŠ