ch 12 mesiacov už prekonalo úroveň siedmich percent z hrubého domáceho produktu. Vyplýva to z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad SR.
Hoci rýchle prehlbovanie schodku analytici zatiaľ nevnímajú ako veľké riziko pre ekonomiku, varujú aj pred jeho podceňovaním. „Súčasné výsledky zahraničného obchodu síce nie sú katastrofálne, ale zakladajú už dôvody na čiastočné znepokojenie. Zvyšujúca sa nerovnováha utlmuje hospodársky rast aj vzhľadom na fakt, že nie všetky dovozy sú investičné a podporili by produkčnú kapacitu Slovenska v blízkej budúcnosti,“ tvrdí Pavol Ondriska zo spoločnosti Slávia Capital.
Možnosť pesimizmu pri hodnotení zverejnených čísel pripúšťa aj Ľudovít Ódor, ekonóm Slovenskej ratingovej spoločnosti. „Ak sa niekto pozrie len na vývoj deficitu obchodnej bilancie za posledné mesiace, určite mu napadnú slovné spojenia ako ‘varovné signály‘ alebo ‘nebezpečný negatívny trend‘. Avšak samotné číslo je len jednou stránkou mince. Pri pohľade na komoditnú štruktúru obchodu je obraz už priaznivejší,“ pripomína Ódor.
V porovnaní s prvými piatimi mesiacmi minulého roka stúpol od januára do mája 2001 dovoz strojov a zariadení o približne 19 miliárd korún, kým export v tejto kategórii stúpol len o približne 8 mld Sk. „Tento zdanlivo negatívny trend súvisí s výrazným zvyšovaním objemu investícií,“ vysvetlil Ódor.
Investičné nákupy však nie sú jediným motorom prehlbovania obchodnej nerovnováhy SR. „Čoraz viac sa zvyšuje dovoz typicky spotrebných komodít, akými sú textilné výrobky a obuv. Jednoznačne negatívna je tendencia v poľnohospodárskych komoditách vrátane potravín, kde deficit od začiatku tohto roka stúpol až na 11 miliárd korún,“ zdôraznil Ondriska. Administratívne ochranné opatrenia by však podľa neho neboli namieste, pretože ich skutočný účinok je len krátkodobý a škodlivý. „Bohužiaľ, riešenie zásadných štrukturálnych problémov ekonomiky je ešte stále pred nami,“ dodal analytik Slávie Capital.
MICHAL NALEVANKO