Praha 20. novembra (TASR) - Severoatlantická aliancia dnes informovala, že vytvára mnohonárodné tímy rýchlej reakcie s cieľom zmeniť útoky chemickými a biologickými zbraňami z možných katastrof na zvládnuteľné krízy.
Nebezpečenstvo takýchto útokov je skutočné a rastie, vyhlásil vysoko postavený predstaviteľ NATO s tým, že aj pre krajinu so základným biotechnologickým priemyslom je relatívne jednoduché využiť túto infraštruktúru na výrobu zbraní.
Hrozba útokov antraxom a botulotoxínmi vo vojne v Perzskom zálive v roku 1991 podnietila Spojenými štátmi vedené vojenské sily, aby sa po rokoch budovania obrany proti chemickým látkam počas studenej vojny zamerali aj na biologické zbrane.
Obavy z toho, že teroristi by mohli použiť takéto zbrane, nielen ako poslednú možnosť, narástli po atentátoch v USA z 11. septembra 2001.
NATO sa rozhodlo ohlásiť novú iniciatívu v čase návratu zbrojných inšpektorov OSN do Iraku a v predvečer pražského summitu, ktorého stredobodom bude rekonštrukcia nástrojov aliancie pre nové bezpečnostné výzvy, vrátane šírenia zbraní hromadného ničenia.
Keďže neexistuje žiaden zaručený spôsob objavenia biologických útokov spôsobom, akým to ide v prípade chemických útokov, vznikajú tímy odborníkov pre získanie informácií o neobvyklých prepuknutiach chorôb pred tým, ako sa vymknú spod kontroly. Patrí sem posúdenie výskytu chorôb medzi zvieratami vzhľadom na to, že väčšina biologických zbraní je založená na zvieracích ochoreniach.
Vieme zistiť, kedy si nasadiť plynové masky, povedal predstaviteľ NATO. Ako však dodal, pri biologických zbraniach majú len technológiu na ošetrovanie príznakov chorôb. Predtým si však musia byť istí, s čím majú do činenia.