Steyr – mesto, kde vyrobili slávne autíčko

Mesto v strede Rakúska. Neveľké rozlohou - veľké významom. Bohatstvo a slávu mu pomohla získať rieka Enns, ktorá sa v samom centre mesta spája s riekou Steyr. Sútok pôsobí tak impozantne, že človek pri pohľade naň aspoň na chvíľu pocíti pokoru pred prírod

ou.

Po riekach sa stáročia splavovalo železo, farebné rudy, drevo a soľ. Mesto malo právo skladu. Z toho vyplývalo, že miestni obchodníci počas troch dní mohli nakupovať za výhodné ceny každý náklad. Steyr bol v tom období po Viedni druhým najbohatším mestom v Rakúsku. Bol jedným z mála miest, ktoré mali vlastného konzula v Benátkach, centre svetového obchodu.

Na plte, splavujúce tovar, najímali neplavcov, aby ho v prípade ohrozenia neopustili. Neskôr používali člny ťahané proti prúdu koňmi pomocou lán. Na oboch brehoch rieky boli pre ne vybudované cesty, ktoré na niektorých miestach možno vidieť dodnes.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z tých čias pochádzajú aj najvýznamnejšie pamiatky. Bummerlhaus z roku 1497 patrí k najzachovalejším gotickým pamiatkam v Európe. Bol domom obchodníkov a obchodu. Takmer predchodca dnešnej burzy.

Stavbou, pri ktorej sa pristaví každý turista, je rokoková radnica, jedna z najkrajších v Rakúsku. Je súčasťou námestia, kde je historicky cenná každá budova. Meštianske domy s dobre zachovanými grafitovými maľbami. Talianska technika, pri ktorej sa na plochu nanesú dve vrstvy omietky, pričom vnútorná je tmavšia a vonkajšia, sa za čerstva vyškriabe do žiadaného vzoru. A ak máte dosť energie túlať sa strmými steyrskými uličkami, objavíte ďalšie zaujímavosti.

Nie všetci však v meste zbohatli, niektorých aj vyhnali. Napríklad počas protireformácie v roku 1625 sa muselo vysťahovať 228 steyrských rodín. Medzi nimi i nožiari. Tí neskôr založili slávne oceliarske dielne v nemeckom Solingene. Stalo sa to, čo sa v dejinách často stáva. Tí najschopnejší nenájdu pochopenie doma.

SkryťVypnúť reklamu

Pre veľkú časť technicky orientovaného ľudstva nie je mesto Steyr neznáme. Slávne autíčko Steyr - Baby, motory do najnovších modelov BMW, nákladné autá MAN, úžitkové vozidlá Steyr, strojáreň a zbrojovka Steyr-Daimler-Puch.

Ktovie, čo by dnes na to všetko povedal jeden z prvých majiteľov, 204 centimetrov vysoký Joseph Werndl? Po svojom otcovi prevzal podnik na výrobu zbraní. Po zavedení výroby mannlicherky (puška s opakovacím uzáverom, pomenovaná podľa svojho konštruktéra) okolo roku 1870 mohla firma zamestnať 10 000 ľudí. Úspešný podnikateľ mal silné sociálne cítenie a poskytoval svojim zamestnancom neuveriteľné sociálne výhody. Dal postaviť robotnícke domy pre 6000 rodín, materskú školu s bazénom bez poplatkov. Poskytoval zvýhodnené pôžičky, zálohy a možnosti lacného nákupu. V roku 1869 tu bola založená prvá robotnícka, nemocničná, podporná, invalidná a starobná poisťovňa v Rakúsku. Na druhej strane vyžadoval od zamestnancov disciplínu a pracovitosť. Požívanie alkoholu riešil okamžitým prepustením. V továrni pracovalo veľa Slovákov a Čechov o čom sa môžete presvedčiť v ojedinelom Múzeu práce, ktoré určite stojí za návštevu.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrokový Werndl sa medzi prvými v Európe začal zaoberať využívaním elektrickej energie. V roku 1884 usporiadal Výstavu elektriny a za účasti cisára Františka Jozefa bolo slávnostne zapäté prvé elektrické pouličné osvetlenie na európskom kontinente (okrem Anglicka). Zdrojom energie boli vodné turbíny, ktoré okrem toho stačili zásobovať aj továreň a mlyn.

Vo Werndlovej továrni koncom devätnásteho storočia okrem zbraní vyrábali aj široký sortiment elektrických súčiastok od dynám po oblúkové lampy a neskôr aj žiarovky. Pred prvou svetovou vojnou dokonca zásobovali svojimi bicyklami aj taliansku políciu a armádu.

Ak už budete v Steyri, neobíďte vlastivedné múzeum (Heimatsmuseum). Bývalý sklad obchodníkov ukrýva jedinečnú zbierku príborov, zaujímavú zbierku známok, pohľadníc a listov, ako i steyrské betlehemy.

SkryťVypnúť reklamu

Je až neuveriteľné, koľko toto na prvý pohľad ospalé mesto ukrýva pokladov.

HELENA FURKOVÁ

FOTO - AUTORKA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 325
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 348
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 882
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu