Owens - atlét, ktorý lámal rekordy i predsudky

V záplave ankiet o najlepšieho športovca XX. storočia väčšinou víťazil americký atlét James Cleveland (Jesse) Owens. Chlapec čiernej pleti vyhral na sfanatizovanej olympiáde v Berlíne 1936 štyri zlaté medaily. Ako prvý v histórii. Šprintér a skokan utvori


FOTO ARCHÍV


l v neuveriteľnej chvíli kráľovnej športu v michiganskom Ann Arbore v roku 1935 za necelú hodinu päť svetových rekordov a jeden vyrovnal. Diaľkarský výkon 813 cm vydržal na čele historických tabuliek dvadsaťpäť rokov.

Prezident USA Gerald R. Ford vyznamenal slávneho športovca v roku 1976 pri príležitosti dvojstoročnice vzniku Spojených štátov mimoriadne váženou Cenou slobody. Owens sa stal v krajine symbolom tvrdej práce, kresťanskej viery, lojality, nenásilného riešenia rasových predsudkov. Atlét dal svojej autobiografickej knihe Černošské myslenie, ktorú napísal v roku 1970, podtitul Môj život čierneho a bieleho muža.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako po žeravom uhlí

James Cleveland sa narodil 12. októbra 1913 ako siedme dieťa Emmy a Henryho Owensovcov v malom meste Danville v Alabame. Jeho dedo bol otrokom. V škole sa predstavil iniciálkami: ja som J. C., čo v angličtine znie dží-sí, teda Jesse. Odtiaľ meno, pod ktorým ho pozná celý svet.

Pred prvou svetovou vojnou bola južanská Alabama stále plná rasových predsudkov a segregačných opatrení. Henry Owens však nebol žiaden chudák, vlastnil bavlnársku farmu. Po neúrode roku 1925 sa celá rodina musela presťahovať na sever do Ohia, zhodou okolností do mesta, ktorého menom malého Jamesa tiež pokrstili - Clevelandu. V roku 1928 navštívil strednú školu, do ktorej chodil Jesse, slávny šprintérsky olympijský víťaz z Antverp 1920 Charley Padock. Mladý Owens sa rozhodol, že bude ako on. Po pár mesiacoch tréningu zabehol stovku za 10,8 sekundy, čo je aj z dnešného pohľadu na 15-ročného atléta neskutočný čas. „Behal som, ako mi tréner povedal. Pod nohami som sa snažil cítiť žeravé uhlie,“ spomína Owens na prvého kouča Charlieho Rilleyho. Ten ho naučil neopakovateľný štýl krátkych krokov v predklone s úžasnou frekvenciou. Podobne behal oveľa neskôr Michael Johnson, ibaže v záklone. Mimoriadny talent si všimol jeden z najslávnejších trénerov americkej atletickej histórie Larry Snyder, kouč na Ohio State University. Jesse Owens sa však na olympiádu 1932 už ako svetový rekordér na 100 yardov (9,4 s zabehol v osemnástich) neprebojoval. Jeho prvá veľká chvíľa prišla o tri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad Ann Arbor 1935

Malý školský štadión Ferry Field v michiganskom Ann Arbore figuruje v atletických historických tabuľkách ako celkom výnimočné miesto. V jediný deň (25. mája 1935) tam zapísali hneď šesť svetových rekordov pod jediným menom Jesse Owens. Rôzne pramene uvádzajú odlišný počet minút, od 46 po 70. Nech je akokoľvek, išlo o najneuveriteľnejšiu hodinku kráľovnej športov.

O 15.15 h vyrovnal Owens svoj svetový rekord na 100 yardov - 9,4 s. O desať minút absolvoval jeden skok do diaľky. Ale aký! Dĺžku 813 cm prekonal až 12. augusta 1960 vo Walnute Ralph Boston. Jesse viac skákať nemohol. Zvolávali na štart behu na 220 yardov. Čas 20,3 s bol svetovým rekordom na yardovej i metrovej trati (o desatinu rýchlejšie bežal v takejto kombinácii až v roku 1949 v Los Angeles M. Patton).

SkryťVypnúť reklamu

Na záver utvoril Owens ešte rekord na dnes netradičných 220 yardov (i metrov) cez prekážky - 22,3 s. Slávny Američan však nedal svetovým historickým tabuľkám pokoj ani o rok. Klasickú stovku zabehol v Chicagu za 10,2 s. O desatinu rýchlejšie šprintoval až o dvadsať rokov v Berlíne W. Williams. Tento výnimočný výpočet jasne dokazuje, že Jesse Owens prešprintoval a preskočil dve generácie atlétov.

Prípad Berlín 1936

Šprintér tmavej pleti sa stal hviezdou reprezentačného tímu USA. Ľahké to nemal. „Na sústredeniach a cestách som obedoval v reštauráciách pre čiernych, v hoteloch sme síce bývali na jednom poschodí, niekedy dokonca na jednej izbe s bielymi kamarátmi, ale vychádzať sme museli zadným schodiskom. Medzi športovcami som rasovú diskrimináciu necítil, v bežnom živote často. Musel som sa oveľa viac snažiť a pracovať, aby ma akceptovali,“ píše v knihe Black Think Jesse Owens.

SkryťVypnúť reklamu

Na Hrách X. olympiády v Berlíne vyhral už veľký favorit Owens najprv stovku. O deň neskôr musel kombinovať finálové preteky v diaľke, z ktorých si odskočil na dvojstovkový rozbeh. V skokanskom sektore sa odvíjala dráma so silne rasistickým nábojom. Aspoň tak to vnímali nacisti. Po piatom pokuse sa dostal do čela lipský atlét Lutz Long výkonom 787 cm. Owens ho vzápätí prekonal na 794 cm a potom na 806 cm.

Jesse v autobiografii opravuje pre historickú pravdu hneď dve veci. „Nie je pravda, že mi Hitler nechcel podať ruku, vôbec som ho nevidel. Prirodzene, netúžil som po tom.“ Führer skutočne po tom, čo videl, ako Owens preskočil Longa, z Olympijského štadióna odišiel.

Američan oveľa ostrejšie odmieta fámu o nepriateľstve s nemeckým skokanom Longom. „Naopak, boli sme veľkí kamaráti. Nemal som v diaľkarskom sektore veľa pokoja. Čakal som, že ma budú volať na štart dvojstovky. Keď som sa pripravoval na piaty pokus, ktorý sa ukázal ako víťazný, Lutz mi poradil, aby som si o trochu predĺžil rozbeh. Bola to zlatá rada,“ píše Owens, ktorý potom v Berlíne vyhral i na 200 m a v štafete na 4 x 100 m.

SkryťVypnúť reklamu

Prípad profesionál

Jesse sa v roku 1935 oženil so svojou študentskou láskou Ruth Solomonovou, s ktorou má tri dcéry - Gloriu, Beverly a Marlene. Bolo treba z niečoho žiť. Owens opustil vysokoškolské štúdiá a začal behať za peniaze. Skostnatení aristokratickí zástancovia amaterizmu ho odsudzovali, ale pre bežných Američanov si robil svoju prácu. Behal síce proti cyklistom, chrtom i jazdcom na koni, ale v USA to bola celkom vítaná šou. Owens si aj takto získal meno. Po druhej svetovej vojne bol žiadaným komentátorom hudobných i športových programov. Istý čas robil kondičného trénera chýrnym basketbalovým čarodejníkom Harlem Globetrotters.

Jesse získal pomerne veľký majetok, ktorý úspešne zveľaďoval v rôznych podnikateľských sférach. Hlboko veriaci katolík šíril myšlienky spolupatričnosti čiernych a bielych amerických športovcov. Na OH v Melbourne 1956 v čase najstudenšej studenej vojny počas maďarskej a suezskej krízy bol členom osobitného štábu prezidenta Dwighta D. Eisenhowera, plne zastávajúc princípy amerického pohľadu na slobodu a demokraciu. Na olympiádach v rokoch 1960 až 1976 potvrdil povesť špičkového komentátora. V Mexiku 1968 po chvíli váhania odsúdil radikálne prejavy športovcov tmavej pleti pre hnutie Čiernej moci.

SkryťVypnúť reklamu

James Cleveland (Jesse) Owens zomrel v arizonskom Phoenixe 31. marca 1980. Jeho manželka Ruth Solomonová a dcéra Merlene dodnes vedú nadáciu legendárneho športovca na podporu atletických nádejí so zvýraznením myšlienky „bez rozdielu farby pleti a vyznania viery“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 261
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 807
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 679
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 164
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 705
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 833
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 640
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu