George Harrison bol na svoj odchod pripravený, čo sa nedá povedať o jeho kolegoch, ktorí z tohto sveta odišli bez toho, aby im smrť dala šancu dokončiť začatú prácu. Smrť aj v histórii rock and rollu prichádza nečakane, no v hudobnom šoubiznise dokáže byť aj výhodným obchodným artiklom. Tu sú príklady slávnych posmrtných albumov.
John Lennon: Milk and Honey (EMI / Geffen 1984)
Psychopat a vrah Mark Chapman umlčal Johna Lennona, ktorý sa roku 1980 vrátil po piatich rokoch mlčania s albumom Double Fantasy. Ten nahral spolu s manželkou Yoko Ono. Po priaznivých ohlasoch začal okamžite pracovať na ďalšom, ale v polovici nahrávania ho Chapman zavraždil. Zostalo po ňom šesť piesní, ktoré o štyri roky neskôr vydala Yoko pod názvom Milk and Honey.
Roy Orbison: Mystery Girl (Virgin 1989)
Rokenrolovej legende Royovi Orbisonovi sa koncom osemdesiatych rokov podaril comeback. Opäť vyšli jeho najväčšie hity, pôsobil v superskupine The Traveling Wilburys. Ale sólového albumu Mystery Girl sa už nedočkal. Niekoľko mesiacov pred jeho vydaním zomrel na infarkt. Album, ktorý mal byť pre Orbisona akousi satisfakciou, produkoval Jeff Lynne. Ten sa podpísal aj pod posmrtný Harrisonov album.
Queen: Made In Heaven (EMI 1995)
Posledný štúdiový album The Queen, ktorý vyšiel štyri roky po smrti Freddieho Mercuryho, sa považuje za regulárnu nahrávku skupiny. Jeho hlavným problémom je, že šlo skôr o skice a odložené piesne. Made In Heaven mal zostať v šuplíku, ale EMI ním uspokojila neutíchajúci záujem o skupinu a jej frontmana.
Jeff Buckley: My Sweetheart The Drunk (Columbia 1998)
Mala to byť jedna zo zlomových nahrávok deväťdesiatych rokov, ale nakoniec sa všetko skončilo inak. Jeff Buckley, vraj najväčší talent, sa v roku 1997 utopil v rieke Mississippi iba deň pred začiatkom nahrávania a tajomstvo, ako by mal album vyzerať, si odniesol do hrobu. Krásne piesne v podobách demonahrávok a nevydarených štúdiových pokusov nakoniec vydala jeho matka.
(peb)