Ako pri každej poistke - a Severoatlantická aliancia nie je ničím iným než poistkou na budúcnosť - poistenci musia byť pripravení platiť poistné. Má podobu záväzkov obsiahnutých v Severoatlantickej zmluve.
Záväzok chrániť hodnoty euroatlantickej civilizácie
Preambula Severoatlantickej zmluvy
Zmluvné strany tejto zmluvy opätovne potvrdzujú svoju oddanosť cieľom a zásadám Charty Organizácie Spojených národov a svoju vôľu žiť v mieri so všetkými národmi a so všetkými vládami.
Sú rozhodnuté chrániť slobodu, spoločné dedičstvo a civilizáciu svojich národov, ktoré sa zakladajú na princípoch demokracie, slobody jednotlivca a zákonnosti.
Usilujú sa podporovať stabilitu a prosperitu v severoatlantickej oblasti.
Sú rozhodnuté spojiť svoje úsilie v záujme kolektívnej obrany a zachovávania mieru a bezpečnosti.
Záväzok preferovať mierové riešenia sporov
Článok 1 Severoatlantickej zmluvy
Zmluvné strany sa zaväzujú v zhode s ustanoveniami Charty Organizácie Spojených národov riešiť každý medzinárodný spor, ktorého účastníkmi sa môžu stať, mierovými prostriedkami takým spôsobom, že nebude ohrozený medzinárodný mier a bezpečnosť ani spravodlivosť a zdržať sa vo svojich medzinárodných vzťahoch hrozby silou alebo použitia sily akýmkoľvek spôsobom nezlučiteľným s cieľmi Organizácie Spojených národov.
Záväzok rozvíjať slobodné inštitúcie, stabilitu a prosperitu krajiny
Článok 2 Severoatlantickej zmluvy (prvá časť)
Zmluvné strany budú podporovať ďalší rozvoj mierových a priateľských medzinárodných vzťahov posilňovaním svojich slobodných inštitúcií, šírením lepšieho chápania princípov, ktoré tvoria základ týchto inštitúcií a podporovaním podmienok stability a prosperity.
Záväzok podporovať vzájomnú medzinárodnú hospodársku spoluprácu
Článok 2 Severoatlantickej zmluvy (druhá časť)
Vynasnažia sa vylúčiť konflikt zo svojej medzinárodnej hospodárskej politiky a budú podporovať hospodársku spoluprácu medzi niektorými z nich alebo medzi všetkými.
Záväzok udržiavať primeranú obranu krajiny
Článok 3 Severoatlantickej zmluvy
V záujme efektívnejšieho zabezpečenia cieľov tejto zmluvy budú zmluvné strany jednotlivo i spoločne prostredníctvom trvalej a efektívnej svojpomoci a vzájomnej pomoci zachovávať a rozvíjať svoju individuálnu i kolektívnu spôsobilosť odvrátiť ozbrojený útok.
Článok 3 je základom kolektívneho obranného plánovania a zaväzuje štáty jednotlivo a spoločne rozvíjať svoju obranyschopnosť. Aj každý nový člen aliancie sa musí zamerať na vlastnú obranu, aby si zaslúžil kolektívnu bezpečnosť, a zároveň musí byť pripravený hmatateľne prispieť ku kolektívnej bezpečnosti aj vtedy, keď nie je priamo ohrozený. Aby armády členských štátov aliancie mohli spoločne pôsobiť, boli zavedené mnohé jednotné štandardy, postupy a procedúry, vzájomne prispôsobené spojovacie a informačné systémy. Tomu sa bude musieť prispôsobiť aj Slovenská republika. Rovnaké nároky budú kladené na kvality vojenských profesionálov, spôsobilosť začleniť jednotky do mnohonárodných zoskupení pod velením NATO, prípravu štábnych dôstojníkov na pôsobenie vo vojenských štruktúrach aliancie.
Záväzok pomoci v prípade ozbrojeného útoku na člena aliancie
Článok 5 Severoatlantickej zmluvy
Zmluvné strany sa dohodli, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým z nich v Európe alebo v Severnej Amerike sa bude posudzovať ako útok proti všetkým a na základe toho sa zhodli, že ak nastane takýto ozbrojený útok, každá z nich, uplatňujúc právo na individuálnu alebo kolektívnu sebaobranu, priznané podľa článku 51 Charty Organizácie Spojených národov, poskytne pomoc takto napadnutej zmluvnej strane alebo stranám tým, že bezodkladne vykoná samostatne a v zhode sinými zmluvnými stranami takú akciu, o ktorej usúdi, že je nevyhnutná, vrátane použitia ozbrojenej sily, na obnovenie a udržanie bezpečnosti v severoatlantickej oblasti.
Každý taký ozbrojený útok a všetky opatrenia vykonané v spojitosti s ním sa oznámia bezodkladne Bezpečnostnej rade. Takéto opatrenia sa ukončia, ak Bezpečnostná rada prijme opatrenia nevyhnutné na obnovenie a udržanie medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Článok 5 je podstatou Severoatlantickej aliancie. Signatárske štáty Severoatlantickej zmluvy súhlasia s tým, že ozbrojený útok na jedného alebo viacerých z nich budú považovať za útok proti všetkým. Kto zaútočí na ktoréhokoľvek, aj najmenšieho, člena aliancie, bude mať do činenia so všetkými. Nasledujúci článok 6 definuje zemepisnú oblasť, na ktorú sa článok 5 vzťahuje.
Slovensko by vstupom do NATO nielen získalo túto nezaplatiteľnú výhodu; zároveň by sa zaviazalo postupovať rovnako a v prípade napadnutia iného člena aliancie to považovať aj za útok na seba. Paradoxom tohoto kolektívneho záväzku je to, že sa ním riziko, že niekomu bude potrebné reálne prísť na pomoc, znižuje na minimum: na takú silnú alianciu si jednoducho nikto netrúfne. Pre Slovensko je však tento záväzok napriek tomu veľkou výzvou. Žiada sa od neho, aby bolo ochotné prevziať svoj diel zodpovednosti za seba, svoje okolie, Európu, svet, čo je úloha, na ktorú Slovensko nebolo dosiaľ zvyknuté.
Záväzok jednoznačnej medzinárodnej orientácie
Článok 8 Severoatlantickej zmluvy
Každá zmluvná strana vyhlasuje, že žiadne medzinárodné dojednania, ktoré sú v súčasnosti v platnosti medzi ňou a ktoroukoľvek inou zmluvnou stranou alebo ktorýmkoľvek tretím štátom, nie sú v rozpore s ustanoveniami tejto zmluvy a zaväzuje sa, že nebude účastníkom žiadneho medzinárodného dojednania v rozpore s touto zmluvou.
Člen aliancie sa zaväzuje nebudovať poza chrbát spojencov iné aliančné zväzky, či už vojenské, alebo iné, ktoré by boli v rozpore so Severoatlantickou zmluvou.
Autor: Mgr. Juraj Ďurina