Chartu o osobitnom partnerstve medzi Organizáciou Severoatlantickej zmluvy a Ukrajinou podpísali v Sintre, Portugalsko, 29. mája 1997. Chartu podpísal za ukrajinskú stranu prezident Kučma a za hlavy štátov a vlád NATO, v Madride v júni 1997.
Charta vychádza zo spoločných zásad zdieľaných NATO a Ukrajinou a ej cieľom je prispieť k ďalšiemu posilneniu spolupráce a účinného partnerstva medzi NATO a Ukrajinou. Jej účinnosť posunie vzťah medzi NATO a Ukrajinou o významný krok vpred. V rámci tohto procesu otvorili generálny tajomník NATO Solana a ukrajinský minister zahraničných vecí Udovenko v Kyjeve 7. mája 1997 Informačné a dokumentárne stredisko NATO. Ďalšie akcie sa v spolupráci realizujú. Na dohľad nad vývojom vzťahov sa vytvorila Komisia NATO a Ukrajiny. Komisia sa schádza najmenej dva razy do roka, aby zhodnotila dosiahnutý pokrok.
Charta medzi NATO a Ukrajinou otvára nové príležitosti na funkčnú spoluprácu a konzultácie politických a bezpečnostných otázok.
Charta predstavuje formálne uznanie významu nezávislej, stabilnej a demokratickej Ukrajiny pre európsky vývoj ako celok
Ukrajina sa stala významným hráčom v európskej bezpečnosti. Ukrajinské jednotky slúžia po boku jednotiek členských štátov NATO v Bosne ako súčasť medzinárodnej prítomnosti, ktorej cieľom je priniesť dlhodobý mier do tohto nestabilného regiónu.
Charta buduje prostredníctvom seminárov, pracovných skupín a ďalších kooperatívnych programov základy spolupráce v oblastiach, ako civilné núdzové plánovanie a pripravenosť katastrofy, civilno-vojenské vzťahy a demokratická kontrola ozbrojených síl.
Medzi témy spolupráce tiež patrí obranné plánovanie, rozpočtovanie, obranná politika, stratégia a koncepcie národnej bezpečnosti, konverzia obrany, ako aj vojenský výcvik a cvičenia.
Možnosti ďalšej spolupráce sa skúmajú v oblastiach, ako vojenská spolupráca a interoperabilita, hospodárske aspekty bezpečnosti, vedecké a technické otázky, otázky bezpečnosti životného prostredia vrátane jadrovej , kozmický výskum a vývoj a civilno - vojenská koordinácia riadenia a kontroly leteckej dopravy.
Vojenská styčná misia vznikla ako súčasť u krajinskej misie v NATO v Bruseli.
V Kyjeve otvorili 7. mája 1997 Informačné a dokumentačné stredisko NATO, prvé stredisko svojho druhu v strednej a východnej Európe.
Autor: Publikácia Úloha NATO, jeho partnerských štátov