V Paríži po rokovaniach medzi generálnym tajomníkom NATO a ruským ministrom zahraničných vecí podpísali 27. mája 1997 NATO a Rusko Zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti NATO a Rukou federáciou.
Zakladajúci akt odráža meniace sa bezpečnostné prostredie v Európe a predstavuje trvalý záväzok medzi NATO a Ruskom budovať spolu trvalý a zahrňujúci mier v euroatlantickom priestore. Okrem dohôd o zásadách partnerstva medzi NATO a Ruskom a o konkrétnych oblastiach pre ďalší rozvoj politickej a vojenskej spolupráce vytvára zakladajúci akt nové fórum, ktoré sa nazýva Stála spoločná rada NATO a Ruska. Táto rada je miestom konzultácií, koordinácie, spolupráce a budovania konsenzu medzi alianciou a Ruskom. Tam, kde to je vhodné, je v maximálne možnej miere miestom spoločných rozhodnutí a spoločných akcií v súvislosti s bezpečnostnými otázkami spoločného záujmu. Konzultácie v Stálej spoločnej rade NATO a Ruska sa nebudú týkať vnútorných záležitostí NATO alebo jeho členských štátov alebo Ruska. Zakladajúci akt nedáva NATO alebo Rusku právo vetovať akcie druhej strany, ani sa nedá využívať spôsobom znevýhodňujúcim záujmy iných štátov. Úlohou Stálej spoločnej rady NATO a Ruska, zostane oddelená od Severoatlantickej rady, je skôr posilňovať spoluprácu medzi NATO a Ruskom a identifikovať príležitostí pre spoločné akcie.
Stála spoločná rada NATO a Ruska sa stala dôležitým prostriedkom budovania dôvery, prekonávania nesprávnych predstáv a rozvíjania zvyku pravidelných konzultácií a spolupráce. Pravidelne sa schádza na úrovni veľvyslancov a na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany. Môže sa tiež zísť na úrovni hláv štátov a vlád. Politické a bezpečnostné otázky sa pravidelne konzultujú.
Témy, ktoré môžu NATO a Rusko konzultovať v nich, obsahujú zabránenie šírenia zbraní hromadného ničenia, výmenu informácií o bezpečnostných a obranných politikách a silách, konverziu zbrojárskeho priemyslu, otázky životného prostredia súvisiace s obranou, pripravenosť na civilné núdzové situácie, a možné spoločné akcie vrátane mierových operácií.
Tímový charakter práce, ktorý vznikol medzi silami NATO a Ruska, spolupráca s ostatnými štátmi a medzinárodnými organizáciami pri realizácii Bosnianskej mierovej dohody a stabilizácii situácie v Bosne a Hercegovine demonštrujú, že spolupráca medzi NATO a Ruskom môže prebiehať úspešne. NATO a Rusko sa teraz môžu tešiť na posilnenie svojej spolupráce v otázkach súvisiacich s vojenskými aspektmi a obranou, ako aj v ďalších oblastiach zakotvených v zakladajúcom akte.
Stálu spoločnú radu NATO a Ruska podporujú pravidelné stretnutia vojenských zástupcov na úrovni stálych vojenských predstaviteľov a náčelníkov obrany, ktorí sa stretávajú pod záštitou Stálej spoločnej rady. Rusko, aby uľahčilo kontakty, menovalo vyššieho vojenského predstaviteľa a vytvorilo stále vojenské zastúpenie v NATO.
Zakladajúci akt ustanovuje možnosť pripojenia ruských vojenských styčných dôstojníkov k hlavným vojenským veliteľským štruktúram NATO a recipročným riešení pre styčných dôstojníkov NATO v Rusku.
Zakladajúci akt vytvára základ pre stabilné a trvácne bezpečnostné partnerstvo medzi Ruskom a NATO. Práca na jeho implementácii prebieha dobre. Schôdze Stálej spoločnej rady medzi NATO a Ruskom na úrovni ministrov a veľvyslancov, ako aj kontakty medzi armádami pomohli rýchlo vybudovať nového ducha a dôvery.
Autor: Publikácia Úloha NATO, jeho partnerských štátov