Londýn 19. novembra (TASR) - Jedno má všetkých 15 členských štátov EÚ spoločné: ženy opúšťajú rodičovské hniezdo skôr ako muži. Odhliadnuc od tejto skutočnosti sa však rodinné štruktúry v rámci únie značne odlišujú.
Vyplýva to zo štúdie Inštitútu pre sociálny a ekonomický výskum (ISER) pri univerzite v Essexe. Štúdiu zverejnia na 6. národnej konferencii Economic & Social Research Council, ktorá sa uskutoční 21. novembra v Londýne.
Podľa výskumu medzi 73.000 obyvateľmi EÚ fínski muži odchádzajú z rodičovského domu ešte pred 22. rokom života, zatiaľ čo polovica talianskych mužov tam zostáva až do svojich 30. narodenín.
Najpočetnejšie domácnosti sú v Írsku - v priemere v nich žijú štyri osoby. Priemerná britská domácnosť má 2,8 osoby, vo Švédsku toto číslo kleslo na 2,2 osoby.
Aj vek prvorodičiek je rôzny. Zatiaľ čo v Holandsku a Taliansku polovica žien rodí svoje prvé dieťa až vo veku 30 rokov, polovica žien v Rakúsku a Británii sa stáva matkami už v 27 rokoch.
Zo štúdie okrem toho vyplynulo, že v Taliansku je iba deväť percent mužov vo veku 23-27 rokov už zadaných, no v Británii má partnerky až 42 percent mužov v tomto veku.