EÚ: Najdôležitejšie správy z 18. novembra

BRATISLAVA 19. novembra (SITA) -EP: Na zasadnutí sa zúčastní 214 poslancov z kandidátskych krajínAž 214 poslancov z trinástich kandidátskych krajín je pozvaných na zasadanie Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa v pondelok začne v Štrasburgu. N

a programe EP je prijatie rezolúcie o rozšírení únie. Slovensko bude na podujatí do 20. novembra reprezentovať 12 poslancov. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, pozvaním pre zástupcov parlamentov všetkých kandidátskych krajín chce predseda EP Pat Cox "vyjadriť podporu procesu rozširovania a aj istú otvorenosť a ústretovosť EP pre čoraz intenzívnejšiu spoluprácu v období pred vstupom.“
EÚ: Rozšírením sa únia premení na Babylonskú vežu
Rozšírením na východ v roku 2004 sa Európska únia (EÚ) premení na modernú Babylonskú vežu. Náklady na preklady stúpnu do závratných výšok a bloku už súborom administratívnych procedúr hrozí lingvistická pasca. Inštitúcie EÚ majú pred sebou účet miliónov eur za prijatie približne 1 800 nových prekladateľov do roku 2008, keďže počet oficiálnych jazykov vzrastie na dvadsať z jedenástich po najväčšom rozšírení všetkých čias. Únia už teraz bojuje s prekladom svojich 80 tisíc stránok zákonov, známych ako acquis communautaire do jazykov desiatich kandidátskych krajín, ktoré by mali vstúpiť do bloku v roku 2004, vrátane maltštiny, ktorou hovorí iba 400 tisíc ľudí.
EÚ: Ak SR vstúpi do únie v máji 2004, stratí nárok na kompenzácie
Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) by mali v pondelok rozhodnúť o dátume rozšírenia a vzápätí ho oznámiť svojim kolegom s desiatich kandidátskych krajín, vrátane Slovenska. Podľa diplomatických zdrojov by týmto dátumom mal byť 1. máj 2004. Od jeho stanovenia bude však závisieť, odkedy budú musieť Slovensko a ďalší noví členovia platiť svoje príspevky do spoločného rozpočtu. Ak termínom vstupu bude 1. máj, potom by príspevky mali zaplatiť až za zodpovedajúce obdobie ôsmich mesiacov. Zdá sa, že únia pristane na to, aby platby z rozpočtu dostali noví členovia takmer za celý rok, keďže tieto aj tak neprichádzajú na začiatku roka. Z finančného hľadiska by tak neskorší vstup mohol kandidátskym krajinám vyhovovať. Pre Slovensko by to však v praxi znamenalo, že by s najväčšou pravdepodobnosťou stratilo nárok na kompenzácie, ktorý by existoval v prípade vstupu 1. januára.
JOJ: Referendum o vstupe do EÚ by mal iniciovať parlament
Iniciátorom referenda o vstupe do Európskej únie (EÚ) by mal byť parlament, zhodli sa v nedeľnej diskusnej relácii TV JOJ Sedmička podpredseda vlády Pál Csáky a predseda HZDS Vladimír Mečiar. Vicepremiér si myslí, že kabinet nezvláda dialóg s občanmi a sociálnymi partnermi. "Za nevhodnú a nekvalifikovanú" zo strany svojich kolegov označil Csáky obhajobu reštriktívnych opatrení vstupom do EÚ. Podľa Mečiara animozity, ktoré vyvolávajú vládne opatrenia, môžu ohroziť úspešnosť referenda o vstupe do únie. Sociálny pohyb v dôsledku reštrikcií bude čoraz intenzívnejší, uviedol Mečiar a "vláda mu nebude vedieť čeliť".
POĽSKO: Kritéria pre vstup do EMÚ chce splniť už v roku 2005
Poľský minister financií Grzegorz Kolodko oznámil, že časový plán prechodu Poľska zo zlotého na euro závisí nielen od rozpočtových reforiem a ekonomického rastu, ale aj od devízových kurzov. Kolodko chce, aby Poľsko splnilo prísne kritériá na vstup do Európskej menovej únie (EMÚ) už v roku 2005, čo je veľmi ambiciózny cieľ vzhľadom na značný rozpočtový deficit krajiny a na vysoké rozpočtové náklady súvisiace s očakávaným vstupom do Európskej únie (EÚ). Minister však zdôraznil, že splnenie takzvaných Maastrichtských kritérií už v roku 2005 neznamená, že krajina príjme euro v čo najskoršom možnom termíne, teda v roku 2006 alebo 2007.
HRUŠOVSKÝ: Referendum o vstupe do EÚ by mal podnietiť parlament
Budúcoročné referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) by malo byť vyhlásené na podnet parlamentu - nie vlády. Podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského je to oveľa lepší spôsob z hľadiska politického i vecného, pretože parlament je reprezentatívnou zložkou všetkých občanov. Šéf NR SR to uviedol po pravidelnom stretnutí s prezidentom republiky Rudolfom Schusterom, ktorého informoval aj o tom, že Národná rada SR by mala aktívnejšie vstúpiť do integračného procesu SR. Zároveň konštatoval, že v záujme úspešnosti budúcoročného referenda už rokoval aj so zástupcami opozičných strán.
CYPRUS: Cyperskí Gréci sú ochotní rokovať o návrhu OSN
Cyperskí Gréci v pondelok formálne oznámili, že sú pripravení zúčastniť sa mierových rokovaní pod záštitou OSN týkajúcich sa usporiadania situácie na rozdelenom Cypre. Rokovania o pláne OSN vytvoriť na Cypre kombinovanú turecko-grécku vládu sa týkajú štyroch strán, Turecka, Grécka, cyperských Turkov a cyperských Grékov. "Národná rada navrhla prezidentovi, aby generálnemu tajomníkovi OSN oznámil, že je ochotný rokovať o jeho návrhu na riešenie cyperského problému," hovorí sa vo vyhlásení vlády Cypru. Predstavitelia cyperských Grékov a cyperských Turkov, ako aj ich prívrženci v Aténach a Ankare, privítali návrh OSN zverejnený minulý pondelok, ktorý je dobrým základom pre rokovania. Riešenie desaťročia trvajúceho rozdelenia stredomorského ostrova by zjednodušilo rozšírenie Európskej únie a posilnilo nádeje Turecka na vstup do bloku.
MAĎARSKO: Plánuje prudké zníženie fiškálneho deficitu
Maďarský minister financií Csaba László oznámil, že maďarská stredoľavá vláda je odhodlaná zredukovať rozpočtový deficit do roku 2006 na úroveň približne 2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Deficit verejného sektora by mal v tomto roku vzrásť na 8,7 % HDP, predovšetkým kvôli jednorazovým položkám a výraznému zvýšeniu miezd. László dodal, že redukcia fiškálneho rozpočtu na 2 % HDP je cieľ, ktorý musí Maďarsko splniť v súlade so strednodobým ekonomickým programom, predloženým v auguste tohto roku Európskej únii (EÚ).
EP: Figeľ sa zúčastní na rokovaní Európskej ľudovej strany
Európsky parlament (EP) je jediným priamo voleným orgánom Európskej únie, ktorého rokovania sú verejné a politicky veľmi dôležité pre proces rozširovania. Preto rozhodnutia, atmosféra a celková podpora pre vstup nových krajín do EÚ zo strany poslancov EP je zásadná. Uviedol predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, ktorý sa spolu s ďalšími 11 poslancami zúčastňuje na zasadnutí EP v Štrasburgu po prvý krát aj za účasti členov parlamentov z 13 kandidátskych krajín. Na tomto zasadnutí, ktoré sa začína v pondelok a vyvrcholí v stredu, by mal EP schváliť rezolúciu o rozšírení.
EÚ: Kandidáti žiadali prispôsobiť príspevky odkladu dátumu rozšírenia
BRUSEL 18. novembra (SITA) - Kandidátske krajiny požiadali v pondelok Európsku úniu, aby v prípade stanovenia dátumu ich prijatia na 1. máj 2004 došlo k adekvátnemu zníženiu ich príspevkov do rozpočtu pri zachovaní rovnakej úrovne príjmov z únie. Informoval o tom hovorca Európskej komisie, podľa ktorého ani jedna z kandidátskych krajín netrvala na tom, aby termínom rozšírenia bol 1. január 2004. Doteraz boli všetky výpočty príjmov a príspevkov do spoločného rozpočtu EÚ počítané na základe predpokladu, že k rozšíreniu dôjde 1. januára. Členské štáty budú žiadosť kandidátov skúmať a zohľadní ju aj budúci návrh spoločných stanovísk EÚ v kapitolách rozpočet a poľnohospodárstvo, ktorý by mal byť hotový koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa.
VERHEUGEN: Priestor na rokovanie je obmedzený
Komisár Európskej únie (EÚ) pre rozšírenie Günter Verheugen v pondelok v Bruseli upozornil šéfov diplomacií z členských a kandidátskych krajín EÚ, že priestor na rokovania o záverečnom finančnom balíku na rozšírenie je obmedzený a vyzval ich, aby rokovania nezaťažovali novými požiadavkami. "Priestor na rokovania je obmedzený. Výsledok bruselského summitu nie je negociovateľný. Platí to najmä v prípade rešpektovania dĺžky prechodného obdobia pre priame platby, sumy stanovené na štrukturálne akcie a žiadosti o postupné zvyšovanie príspevkov do rozpočtu," uviedol Verheugen.
TALIANSKO: Bývalý premiér na 24 rokov do väzenia
Taliansky odvolací súd poslal bývalého premiéra krajiny a doživotného senátora Giulia Andreottiho na 24 rokov do väzenia. Tribunál dospel k záveru, že 83-ročný politik sa podieľal v roku 1979 na vražde novinára Mina Pecorelliho. "Je to trpké sklamanie," komentoval Andreottiho advokát Franco Coppi rozhodnutie, ktoré prišlo tri roky po oslobodzujúcom rozsudku iného súdu v meste Perugia. Andreotti sa proti novému verdiktu odvolá. Píšu české Lidové noviny.
FRANCÚZSKO: Riziko teroristických útokov vysoké, tvrdí šéfka obrany
Nebezpečenstvo teroristických útokov vo Francúzsku je veľmi vážne, varovala v nedeľu francúzska ministerka obrany Michele Alliotová-Marieová. Ako uviedla v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio France Internationale, Francúzsko vždy bolo potenciálnym cieľom teroristických útokov, pretože je to západná krajina a tiež preto, že je to krajina, ktorá terorizmus pozná oddávna a vždy bola dôrazne proti nemu. "Preto je Francúzsko jedným z prvých potenciálnych cieľov," dodala Alliotová-Marieová s tým, že riziko teroristických útokov je veľmi vysoké.
EP: Plenárne zasadnutie parlamentu za 752 000 eur
214 poslancov z 13 kandidátskych krajín dostalo pozvanie zúčastniť sa na novembrovom plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. Debata, ktorú budú po prvýkrát prekladať do 23 jazykov, bude slúžiť ako dôležitý test rozšírenej EÚ na 25 krajín roku 2004. Kvôli veľkému počtu prítomných krajín dostala každá z nich len 10 minút na vyjadrenie svojho postoja k prístupovým rokovaniam. Okrem toho majú po 10 minút aj predsedovia troch najdôležitejších inštitúcií EÚ. Celkove má debata mať 240 minút, kandidátske krajiny majú 120 minút a môžu vystúpiť len dvaja zástupcovia krajiny. Predseda EP uviedol, že kvôli obmedzenému času by mal hovoriť vždy jeden zástupca vlády a jeden predstaviteľ opozície, s čím môžu byť problémy v prípade, že v opozícii je viac strán.
DÁNSKO: Rekordná väčšina v prospech eura
BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Rekordná väčšina Dánov je pripravená prijať európsku jednotnú menu. Ukázali to výsledky výskumu verejnej mienky, ktoré publikovali dánske noviny Jyllands Posten. Podľa výskumu je 58% obyvateľov za euro a 33 % sa stavia proti prijatiu jednotnej meny. Deväť % obyvateľov sa nevie rozhodnúť. Uvádza internetová stránka EUobserver.
BRATISLAVA: Začala sa kampaň za referendum o európskej ústave
K celoeurópskemu referendu o pripravovanej európskej ústave, ktoré by sa malo konať naraz vo všetkých členských štátoch Európskej únie (EÚ), vyzvali účastníci trojdňovej medzinárodnej konferencie, ktorá sa v nedeľu skončila v Bratislave. Podujatie, na ktorom sa zúčastnilo 60 delegátov z 22 krajín, zorganizovala Asociácia pre priamu demokraciu v Európe (NDDIE). "Toto referendum bude najväčším krokom k prekonaniu demokratického deficitu v Európe," povedal hovorca kampane Heiko Dittmer.
EÚ: Dodržiavanie ľudských práv podmienka spolupráce s Iránom
Európska únia v pondelok sľúbila začatie rozhovorov o obchode a pakte spolupráce s Iránom na budúci mesiac. Podmienila ho však dodržiavaním ľudských práv v Iráne. Diplomat z EÚ uviedol, že iránsky minister zahraničia Kamal Kharrazi počas rokovaní so šéfom bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ Javierom Solanom v Bruseli s podmienkami súhlasil. EÚ sa na rozdiel od USA rozhodla spolupracovať s Iránom, zatiaľ čo Spojené štáty ho označili, spolu s Irakom a KĹDR, za os zla a chcú ho izolovať.
ŠTRASBURG: Jelene takmer ohrozili plenárne zasadnutie EP
Dvanásť slovenských poslancov, ktorí sa po prvý raz v histórii zúčastňujú na plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu, dnes nakoniec predsa len stihlo rokovania v rámci skupín podľa politickej príslušnosti. Aj keď obyvatelia Štrasburgu vedia, kedy sa plenárne zasadnutia EP konajú, keďže hromadná doprava do EP je v tom čase bezplatná, poslancom viacerých kandidátskych krajín vstup do Štrasburgu znemožnili jelene a hmla.
EÚ: Únia sa rozši 1. mája 2004
Európska únia sa o nových členov, vrátane Slovenska, rozšíri 1. mája 2004. Rozhodli o tom dnes v Bruseli ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie. Ich rozhodnutie podlieha ešte formálnemu schváleniu šéfmi štátov a vlád EÚ v Kodani. Nedošlo tak k nijakému prekvapeniu, pretože tento návrh bol známy už dávnejšie. Predpokladá sa, že budúce nové členské krajiny budú musieť svoje príspevky zaplatiť iba za zodpovedajúce obdobie ôsmich mesiacov roku 2004. Hoci EÚ s tým zatiaľ nevyjadrila súhlas, proti tejto požiadavke sa neozvala a uznala, že neskorší dátum vstupu sa musí zohľadniť v príspevkoch do rozpočtu EÚ. Na druhej strane sa zdá sa, že únia pristane na to, aby platby z rozpočtu dostali noví členovia takmer za celý rok, keďže tieto aj tak neprichádzajú na začiatku roka. Z finančného hľadiska tak neskorší vstup môže kandidátskym krajinám vyhovovať.
KUKAN: SR by chcela uzavrieť rokovania 9. decembra
Európska únia v pondelok v Bruseli odmietla väčšinu požiadaviek kandidátskych krajín týkajúcich sa zlepšenia ich finančného postavenia po vstupe do únie. O viacerých požiadavkách kandidátov povedal komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen, že už o nich nemožno rokovať a priestor na rokovania označil tiež za obmedzený. Napriek tomu sa Slovensko nevzdáva a rado by uzavrelo rokovania o vstupe už na ministerskej schôdzke 9. decembra.
CUPER: Politici by mali zvážiť zníženie kvóra na referendum o EÚ
Hranica minimálne 50-percentnej účasti pre právoplatnosť referenda o vstupe do EÚ je vysoká a NR SR by mala zvážiť zníženie kvóra, zhodli sa dnes na prednáške Euroatlantického centra v Banskej Bystrici Roman Kašuba z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela a Ján Cuper z Právnickej fakulty UMB. Domnievajú sa, že skôr prívrženci ako odporcovia členstva SR v EÚ považujú otázku za vyriešenú a nemuseli by sa na hlasovaní zúčastniť. Uviedli, že napriek zhode názorov koalície a opozície na vstup SR by mala vláda a politické strany viesť osvetu za účasť na referende.
ISPA: SR má projekty už na dve tretiny prostriedkov z fondu
Slovensku zostáva v oblasti životného prostredia pripraviť z prostriedkov programu ISPA ešte projekty za približne 50 miliónov eur. SR má z fondu ISPA nárok na takmer 170 miliónov eur, ktoré už z dvoch tretín pokrylo. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla koordinátorka zahraničnej pomoci pre sektor životného prostredia z MŽP SR Katarína Nováková, najväčšiu šancu má vzhľadom na rozpracovanosť projektov zámer odkanalizovania regiónu Šaľa, projekt dobudovania kanalizačnej siete a zásobovania pitnou vodou pre región Humenné a projekt rekonštrukcie žilinskej teplárne. Ako prvý zelený projekt ISPA, navrhnutý ešte v roku 2000, sa má začať v budúcom roku realizovať výstavba čistiarne odpadových vôd a kanalizácie pre mesto Trenčín. Celkove má Slovensko schválených 11 projektov, pričom tento rok Európska komisia odsúhlasila päť zámerov. Ich financovanie sa bude realizovať prostredníctvom ministerstva financií.
EÚ: Podpísali záruku na financovanie environmentálnych projektov
Záručnú zmluvu za splatenie bankového úveru na financovanie environmentálnych projektov vo výške 30 mil. eur podpísali v pondelok štátny tajomník Ministerstva financií SR (MF) Vladimil Podstránsky a riaditeľ útvaru Európskej investičnej banky (EIB) pre kandidátske krajiny Jean Vrla. Prostriedky sa ponúknu prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky miestnym samosprávam, obecným podnikom a vodárenským spoločnostiam na spolufinancovanie investičných akcií v oblasti zásobovania vodou, odkanalizovania a čistenia odpadových vôd. Informovalo o tom tlačové oddelenie MF.
EÚ: Únia verí, že rokovania možno uzavrieť ešte pred Kodaňou
Úradujúci predseda Rady ministrov Európskej únie (EÚ) Per Stig Möller a komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen vyjadrili v pondelok v Bruseli presvedčenie, že rokovania o vstupe s kandidátskymi krajinami bude možné uzavrieť ešte pred kodanským summitom, hoci zostáva urobiť ešte veľa práce. Zároveň potvrdili, že za dátum rozšírenia bol stanovený 1. máj 2004. Podľa Verheugena je pravidlom, že nový člen nemôže platiť za obdobie prvého roka členstva, počas ktorého členom ešte nebol. To podľa neho znamená, že noví členovia nebudú musieť zaplatiť do rozpočtu únie plný príspevok, ale iba jeho dve tretiny. Odmietol však spresniť, aké následky bude mať májový termín vstupu nových krajín na ich príjmy z rozpočtu v podobe platieb. "To sa musí vypočítať," povedal.


hd
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu