2001
10. január
Európska komisia rozhodla o vytvorení pracovnej skupiny expertov, ktorej úlohou bude vypracovať vedeckú správu o dôsledkoch používania uránovej munície v Bosne a Kosove na zdravie ľudí. Správa pracovnej skupiny by mala byť k dispozícii začiatkom februára.
10. január
Severoatlantická aliancia vytvorila špeciálny výbor, ktorý bude skúmať dôsledky používania zbraní s ochudobneným uránom v Kosove a Bosne na zdravie ľudí. Po rokovaní Severoatlantickej rady to v Bruseli oznámil generálny tajomník NATO George Robertson.
16. január
Osobitný výbor NATO poverený skúmaním dôsledkov používania uránovej munície sa zišiel prvýkrát. Severoatlantická aliancia ústami svojich lekárskych expertov dôrazne poprela prepojenie medzi rakovinovými ochoreniami vojakov a použitím uránovej munície. Predseda výboru šéfov zdravotníckych služieb členských krajín (COMEDS) Roger Van Hoof v Bruseli oznámil, že žiadne dostupné informácie a dôkazy nenasvedčujú, že uránové zbrane spôsobujú rakovinu.
30. január
Šéf vplyvnej ruskej Bezpečnostnej rady Sergej Ivanov v Moskve varoval nemeckého ministra obrany Rudolfa Scharpinga pred ďalším rozšírením NATO, ktoré by mohlo spôsobiť chaos vo vzťahoch Ruska so Západom
4. február
Generálny tajomník NATO George Robertson sa v súvislosti s plánmi USA na vytvorenie národného systému protiraketovej obrany (NMD) vyslovil za "väčšiu váhu Európy v rámci transatlantickej aliancie".
5. február
Ruský minister obrany Igor Sergejev v exkluzívnom rozhovore pre ruskú agentúru Interfax varoval pred zhoršením vzťahov so Severoatlantickou alianciou v prípade prijatia rozhodnutia o jej rozširovaní.
7. február
Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi považuje za dôležité predovšetkým prijatie susedných krajín - Slovinska, Slovenska a Rumunska - do NATO.
9. február
Ruský prezident Vladimir Putin počas návštevy Rakúska v súvislosti so snahou o zrušenie neutrality vyjadril presvedčenie, že krajina sa nenechá zviesť silami naliehajúcimi na vstup do Severoatlantickej aliancie.
15. február
Vo vodách Stredozemného mora sa začalo 13-denné námorné cvičenie NATO, ktorého cieľom je nácvik vojenských operácií proti ponorkám.
17. február
Tylová základňa v južnom Maďarsku, využívaná americkými jednotkami, sa stane oficiálne základňou NATO.
28. február
Nová americká administratíva prezidenta Georgea Busha považuje rozšírenie Severoatlantickej aliancie za kľúčovú súčasť procesu zjednocovania Európy a budovania stability na kontinente. S takýmto jasným posolstvom vystúpil v Bruseli minister zahraničných vecí USA Colin Powel.
28. február
Hlavnou témou bruselských rokovaní amerického ministra zahraničných vecí Colina Powela s jeho európskymi partnermi z NATO boli transatlantické vzťahy.
2. marec
Nový minister zahraničných vecí USA Colin Powel sa stretol so všetkými kolegami v NATO, aby im povedal, že prezident George Bush je za kontinuitu. Colin Powel povedal, že aj pre novú administratívu je rozšírenie NATO kľúčovou súčasťou procesu zjednocovania Európy. Podľa ministra Powela rozširovanie aliancie nikoho neohrozuje, ale prispieva k stabilite Európy.
12. marec
V Prahe sa začal medzinárodný seminár o otázkach bezpečnosti a vojenskej politiky. Na uvedené otázky diskutovali nielen odborníci na komunikáciu so Severoatlantickou alianciou, ale najmä predstavitelia krajín uchádzajúcich sa o členstvo v NATO. Na seminári sa zúčastnili predstavitelia Litvy, Lotyšska, Slovenska, Bulharska, Rumunska, Slovinska a Macedónska.
14. marec
Česká republika oslávila druhé výročie vstupu do NATO. Dva roky pôsobenia Českej republiky v NATO hodnotí Praha ako obdobie veľmi úzkej a veľmi konštruktívnej spolupráce s partnermi z aliancie.
29. marec
Český veľvyslanec v USA Alexandr Vondra sa stal vládnym splnomocnencom pre prípravu summitu NATO v Prahe v roku 2002. Rozhodlo o tom jednanie vlády, ktorého sa zúčastnil prezident Václav Havel.
30. marec
Bulharsko a NATO podpísali 21. marca v Bruseli dohodu, ktorá aliancii umožňuje, aby v prípade potreby zriadila na území Bulharska dočasnú základňu. Oznámil to bulharský veľvyslanec pri NATO Konstantin Dimitrov.