1999
6. február
Na zámku Rombouillet pri Paríži bol stanovený začiatok mierovej konferencie o pláne dočasného riešenia problému Kosova.
18. február
NATO schválila operačný plán rozmiestnenia medzinárodných vojenských síl, ktoré majú dohliadnuť na mier v Kosove.
26. február
Český prezident Václav Havel podpísal ratifikačnú listinu o pristúpení ČR k Severoatlantickej dohode o NATO.
12. marec
Poľsko, Maďarsko a Česká republika sa stali členmi NATO.
23. marec
Javier Solana nariadil hlavnému veliteľovi spojených síl v Európe Wesleymu Clarkovi začať operácie v Juhoslávii.
25. marec
V Bielom dome vystúpil prezident Spojených štátov Bill Clinton, oznámil americkým občanom dôvody vedúce spojencov NATO k začatiu leteckých útokov proti srbským vojenským cieľom v Juhoslávii.
25. marec
Rusko prerušilo akékoľvek kontakty s NATO. Ruský prezident Boris Jeľcin odvolal ruského zástupcu a zrušil ruskú štruktúru pri NATO, ktoré boli vytvorené v rámci programu Partnerstvo za mier.
29. marec
Srbské sily uskutočnili v Kosove etnické čistky, čo malo za následok najväčšiu humanitárnu katastrofu v Európe od čias druhej svetovej vojny. NATO vstupuje do druhej fázy leteckých útokov, ktorých cieľmi boli aj vojenské jednotky a tanky.
29. marec
NATO stratilo prvý bombardér F-117 A.
20. apríl
Aliancia oslávi 50. Výročie svojho založenia na summite vo Washingtone, kde bola Severoatlantická zmluva podpísaná.
23. - 24. apríl
Washingtonská deklarácia bola podpísaná a vydaná najvyššími predstaviteľmi štátov a vlád na zasadaní Severoatlantickej rady vo Washingtone.
6. máj
Novým vojenským hovorcom NATO sa stal generál nemeckého letectva Walter Jertz.
7. máj
Na prítomnosti civilných a bezpečnostných síl s mandátom OSN v Kosove sa v Petersbergu pri Bonne dohodli Rusko a sedem priemyselne najvyspelejších štátov sveta, ktoré tvoria tzv. Veľkú osmičku (G8).
9. jún
Vojenskí predstavitelia NATO a juhoslovanskej armády pokračujú v rozhovoroch o stiahnutí srbských jednotiek z provincie Kosovo. Stretnutie sa uskutočnilo na letisku v macedónskom meste Kumanovo, asi 25 kilometrov severovýchodne od Skopje.
19. jún
Severoatlantická aliancia potvrdila v Bruseli sťahovanie juhoslovanských síl z provincie Kosovo, ktoré pokračuje rýchlym tempom.
22. jún
V Helsinkách podpísali minister obrany Spojených štátov amerických a minister obrany Ruskej federácie dohodu o účasti mierových síl KFOR. Podľa dohody medzi predstaviteľmi NATO a Ruska nasledujúce princípy sú akceptované ako základ na účasť Ruska na vojenskej operácii na dosiahnutie mieru v Kosove.
24. jún
Skončil sa medzinárodný workshop Severoatlantickej aliancie, ktorý sa druhý krát uskutočnil v Budapešti.
28. jún
V juhoslovanskej zväzovej republike vstúpilo do platnosti zrušenie vojnového stavu, ktorý schválil juhoslovanský parlament na spoločnom zasadaní.
23. júl
Zasadnutie Rady NATO – Rusko, ktoré bolo venované vývoju situácie v Kosove a spolupráci v rámci mierovej sily KFOR.
4. august
Novým generálnym tajomníkom NATO a predsedom Severoatlantickej rady sa stal George Robertson.
4. november
Severoatlantická aliancia formálne vymenovala generála Josepha Ralstona z amerického letectva za nového najvyššieho veliteľa vojenských jednotiek NATO v Európe.
2000
25. január
Generálny tajomník NATO George Robertson na svojej návšteve Varšavy rokoval s najvyššími poľskými predstaviteľmi o rozšírení aliancie o Slovensko a Litvu, o novej obrannej stratégii NATO.
16. február
Rusko a Severoatlantická aliancia sa dohodli na postupnom obnovení vzájomných kontaktov, ktoré Moskva zmrazila po vlaňajších náletoch NATO v Juhoslávii.
20. február
Rusko po dlhých mesiacoch obnovilo dialóg s NATO. Prvý krok urobila aliancia, keď generálny tajomník George Robertson pricestoval do Moskvy.
22. február
Uskutočnilo sa stretnutie členov Parlamentného zhromaždenia NATO a zahraničného výboru Európskeho parlamentu, ktoré bolo historickou premiérou.
1. marec
Predstavitelia 19 krajín Severoatlantickej aliancie na čele s generálnym tajomníkom Georgeom Robertsonom pricestovali do Kyjeva na rokovanie stálej spoločnej komisie s Ukrajinou. Historicky ide prvé výjazdové zasadanie Rady NATO mimo územie jej členských štátov. Témou rozhovorov bola vojenská reforma na Ukrajine, vzájomná súčinnosť medzi vojenskými štruktúrami oboch strán, situácia v Kosove a vzťahy medzi NATO a Ruskom.
8. marec
V Bruseli sa na svojom prvom zasadnutí zišiel Vojenský výbor zložený zo zástupcov 15 členských krajín Európskej únie, ktorý je jedným z dočasných orgánov tvoriacej sa spoločnej európskej bezpečnostnej a obrannej politiky.
16. marec
Stála rada NATO schválila vyslanie dvoch plukov - francúzskeho a talianskeho, ako posily pre medzinárodné jednotky do severného Kosova.
4. máj
Americký generál Joseph Ralston prevzal funkciu hlavného veliteľa ozbrojených síl Severoatlantickej aliancie v Európe, tým vystriedal vo funkcii amerického generála Wesleyho Clarka.
12. jún
Za účasti ministra obrany USA Williama Cohena a jeho rezortných partnerov z pobaltských republik a štátov severnej Európy sa v litovskej metropole Vilnius konala schôdzka venovaná otázkam rozšírenia NATO a regionálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti.
20. jún
V ukrajinských vodách Čierneho mora sa začalo desaťdňové námorné manévre členov NATO a postkomunistických krajín.
12. august
Vojenský výbor Severoatlantickej aliancie potvrdil nomináciu nórskeho generálporučíka Thorsteina Skiakera na post najvyššieho veliteľa mierových síl KFOR v juhoslovanskej provincii Kosovo.
12. september
NATO vyslalo do Kosova štyri ďalšie prápory, aby posilnilo svoju vojenskú prítomnosť v problematickej juhosrbskej provincii počas nadchádzajúcich parlamentných, komunálnych a prezidentských volieb. Štyri dodatočné prápory NATO na dislokáciu do Kosova vyšle Francúzsko, Taliansko, Grécko a Veľká Británia.
19. september
Súdny proces s vysokopostavenými predstaviteľmi západných krajín sa začal v Belehrade. Celkovo 14 prezidentov a predstaviteľov vlád je podľa Belehradu zodpovedných za leteckú kampaň NATO v Juhoslávii od marca do júna minulého roka.
19. september
Historicky prvé rokovanie sa uskutočnilo medzi predstaviteľmi EÚ a NATO v Bruseli. Budovanie spoločnej bezpečnostnej politiky EÚ nie je možné bez spolupráce s NATO. Únia chce preto pri vytváraní účinnej jednotky rýchleho nasadenia využiť skúsenosti expertov z aliancie, vyhlásil to šéf európskej bezpečnostnej a zahraničnej politiky Javier Solana.
10. október
Generálny tajomník NATO George Robertson otvoril neformálne stretnutia ministrov obrany členských krajín NATO v anglickom Birminghame, kde oznámil, že NATO zatiaľ neuvažuje o stiahnutí desaťtisícov príslušníkov mierových síl z Balkánu.
12. október
NATO venuje do roku 2009 celkom 500 miliónov eur na modernizáciu niektorých zariadení poľskej armády, aby zodpovedala normám. Program modernizácie sa týka siedmich leteckých základní, dvoch vojenských prístavov, piatich skladov paliva a šiestich radarových staníc.
31. október
V Budapešti zasadá zhromaždenie Spoločnosti atlantických rád. Je to asociácia občianskych organizácií, ktoré podporujú NATO a sú určitým civilným zázemím resp. poradný orgán Severoatlantickej aliancie.
21. november
V prejave na výročnom zasadaní Parlamentného zhromaždenia NATO v Berlíne vyhlásil generálny tajomník NATO George Robertson, že napriek tomu, že USA a EÚ sú partnermi v rámci NATO, vojenská kapacita Európy ďaleko zaostáva za USA. Poukázal na skutčnosť, že výdavky európskych spojencov na obranu dosahujú len 60 % výdavkov USA, pričom v oblasti vojenského výskumu je to len asi štvrtina.
5. december
Ministri obrany 19 členských krajín Severoatlantickej aliancie začali v Bruseli pravidelné jesenné stretnutie. Jeho hlavnými témami boli jednotka rýchleho nasadenia Európskej únie, posilnenie vojenských kapacít NATO, situácia na Balkáne po demokratických zmenách v Juhoslávii, vzťahy s Ruskom a Ukrajinou a hodnotenie prípravy kandidátov na členstvo v Aliancii.
8. december
Dohodu medzi Českou republikou a NATO o začlenení krajiny do integrovaného systému protivzdušnej obrany aliancie na neverejnom zasadaní schválila česká Poslanecká snemovňa. Keď dohodu podporí aj horná komora Senátu, budú sa môcť vzdušné sily NATO podieľať na obrane českého vzdušného priestoru a českí letci sa budú môcť zúčastňovať na obrane ostatných členských krajín NATO.
14. december
V Bruseli sa zišli ministri zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie, aby diskutovali o spolupráci NATO s EÚ pri budovaní jej vojenských kapacít.
Autor: NATO príručka, vydalo MZV SR, Bratislava 1999 + MO SR