1997
27. máj
Summit NATO a Ruska v Paríži. Podpísaný Zakladajúci akt o vzájomných vzťahoch, spolupráci a bezpečnosti medzi NATO a Ruskou federáciou.
29. máj
Na okraj zasadania ministrov zahraničných štátov NATO v Sintre (Portugalsko) parafujú generálny tajomník NATO Javier Solana a ukrajinský minister zahraničia Udovenko „Chartu zvláštneho partnerstva medzi NATO a Ukrajinou“.
30. máj
Záverečné zasadnutie Rady severoatlantickej spolupráce (NACC) a zakladajúce zasadanie Rady euroatlantického partnerstva (EAPC) v portugalskom Sintre. Ministri zahraničia členských a partnerských štátov schvaľujú Základný dokument EAPC.
8. júl
Madridský summit Severoatlantickej rady. Najvyšší predstavitelia štátov a vlád NATO sa rozhodujú vyzvať Českú republiku, Maďarsko a Poľsko k zahájeniu rozhovorov s NATO o pristúpení s výhľadom na členstvo v Aliancii po ukončení ratifikačného procesu v apríli 1999. Potvrdzujú, že NATO zostáva otvorené novým členom podľa článku 10 Severoatlantickej zmluvy a dohodnú sa na zhodnotení procesu na svojom budúcom zasadaní v roku 1999. Formálny podpis Charty zvláštneho partnerstva medzi NATO a Ukrajinou.
1. október
Ruský minister obrany Igor Sergejev na schôdzke s ministrami obrany NATO súhlasí s tým, že Rusko v blízkej budúcnosti vyšle styčného dôstojníka do ústredia Aliancie v Bruseli.
16. - 17. december
Ministri zahraničia NATO podpisujú protokoly o pristúpení Českej republiky, Maďarska a Poľska za prítomnosti ministrov zahraničia týchto krajín.
1998
14. január
Euroatlantická rada Partnerstva (EAPC) vydáva svoj Akčný plán na roky 1998-2000.
20. február
NATO oznamuje, že je pripravené organizovať a viesť mnohonárodné sily v Bosne a Hercegovine po uplynutí mandátu SFOR v júni 1998, v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN.
25. február
Generálny tajomník NATO víta dohodu medzi generálnym tajomníkom OSN a Irakom o diplomatickej situácii v súvislosti s irackou krízou.
4. marec
Severoatlantická rada víta rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 1154 týkajúcu sa Iraku a podporuje neústupnosť OSN v otázke úplnej poslušnosti Iraku.
11. marec
Veľvyslanci a predstavitelia krajín Euroatlantickej rady Partnerstva (EAPC) diskutujú o vážnej situácii v Kosove a vymenúvajú podmienky potrebné na mierové riešenie.
27.-28. apríl
Seminár EAPC v Bratislave o demokratickej kontrole výdavkov na obranu.
20. máj
Severoatlantická rada odsudzuje rozhodnutie Indie o uskutočňovaní jadrových pokusov.
29. máj
Založenie Euroatlantického koordinačného strediska na odstraňovanie dôsledkov katastrof (EADRCC) pri NATO pod záštitou EAPC.
18. jún
Na zasadaní Stálej spoločnej rady NATO - Rusko, NATO a Rusko opäť potvrdili svoje rozhodnutie o prispení k medzinárodnému úsiliu nájsť mierové riešenie krízy v Kosove.
18. september
M. Hubert Védrine, minister zahraničných vecí Francúzska, nastupuje na miesto prezidenta Severoatlantickej rady.
15. október
Generálny tajomník NATO Javier Solana v sprievode predsedu vojenského výboru generála Naumanna a vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe (SACEUR) generála Clarka uskutočňuje návštevu Belehradu. Trvajú na tom, aby sa prezident Miloševič úplne a okamžite podriadil rezolúcii 1119 týkajúcej sa Kosova. Dochádza k podpísaniu dohody o verifikácii vzdušných síl nad Kosovom.
8. november
Mikuláš Dzurinda, premiér Slovenska, uskutočňuje návštevu NATO.
11. november
Zasadanie komisie NATO – Ukrajina. Členovia vítajú informáciu o Štátnom programe Ukrajiny o spolupráci s NATO, nedávno schválenú prezidentom Kučmom a prerokúvajú iné otázky, vrátane umiestnenia dvoch styčných dôstojníkov NATO v Kyjeve s cieľom zjednodušenia ukrajinskej účasti v PzM.
Autor: NATO príručka, vydalo MZV SR, Bratislava 1999