1993
3. január
Prezidenti Bush a Jeľcin podpísali v Moskve dohodu START II, ktorá ďalej obmedzila americkú a ruskú jadrovú výzbroj odstránením viacnásobných hlavíc a medzikontinentálnych balistických striel a 2/3 znížením strategických nukleárnych zásob.
13. január
Konvencia o zákaze chemických zbraní (The Chemical Weapons Convention - CWC) úplne zakazujúca chemické zbrane pripravená na podpis v Paríži a následne podpísaná viac ako 130 štátmi.
12. apríl
Začiatok operácií NATO na posilnenie bezletovej zóny nad Bosnou a Herzcegovinou, na základe mandátu rezolúcie BR OSN č. 816 a rozhodnutia Severoatlantickej rady z 8. apríla.
21. september
Ruský prezident Boris Jeľcin pozastavil činnosť parlamentu a žiadal nové voľby na 11. - 12. decembra. Podpredseda Alexander Ruckoj a predseda parlamentu Ruslan Chasbulatov vyzvali armádne sily na odpor voči rozhodnutiu prezidenta. Ruckoj, Chasbulatov a iní predstavitelia tvrdej línie obsadili ruský Biely dom.
4. október
Jednotky lojálne ruskému prezidentovi Jeľcinovi tankami a guľometnou paľbou zaútočili na Biely dom, sídlo ruského parlamentu a ukončili okupáciu budovy príslušníkmi tvrdej línie v parlamente.
1994
10. - 11. január
Na bruselskom summite hlavy štátov a vlád Aliancie začali Partnerstvo za mier (PzM) vydaním pozvania pre všetky partnerské štáty NACC a štáty KBSE, ktoré majú záujem o účasť. Bol publikovaný Rámcový dokument PzM. Rovnako bola odsúhlasená koncepcia CJTF a iné prostriedky na podporu rozvíjania Európskej bezpečnostnej a obrannej identity (ESDI).
14. január
Prezidenti USA, Ruska a Ukrajiny podpísali v Moskve trojstrannú dohodu, ktorá upresnila procedúru presunutia jadrových hlavíc do Ruska a s tým súvisiace kompenzácie a bezpečnostné záruky.
6. február
Generálny tajomník OSN Butros Butros-Gháli požiadal NATO, aby sa pripravili na možnosť úderov zo vzduchu voči delostreleckým pozíciám v okolí Sarajeva následne po mínometnom útoku na preplnenú sarajevskú tržnicu s rozsiahlymi stratami na životoch.
9. február
Severoatlantická rada odsúdila pokračujúce útoky na Sarajevo a oznámila, že všetky ťažké zbrane patriace ktorejkoľvek strane v oblasti 20 km okolo centra mesta budú po 20. februári podrobené úderom vzdušných síl NATO v úzkej koordinácii s generálnym tajomníkom OSN a v súlade s rozhodnutiami NAC z 2. a 8. augusta 1993. Predseda vlády Slovenska Vladimír Mečiar podpísal v sídle NATO Rámcový dokument Partnerstva za mier.
28. apríl
Slávnostné otvorenie Partnerskej koordinačnej bunky, umiestnenej v SHAPE v Monse (Belgicko).
9. máj
Zasadnutie Rady ministrov v Kirchbergu v Luxembursku, ministrami zahraničia a obrany Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Slovenska, na ktorom tieto krajiny získali nový štatút asociovaného partnerstva s WEU.
25. máj
Slovensko a Ukrajina postúpili NATO svoje Prezentačné dokumenty PzM.
26. - 27. máj
Inauguračná konferencia Paktu stability v Európe, Paríž.
13. august
Generálny tajomník NATO Manfred Wörner zomrel v Bruseli. Zástupca generálneho tajomníka Sergio Balanzino prevzal jeho povinnosti ako výkonný generálny tajomník.
1. september
Ruské jednotky opustili Berlín - ukončenie stiahnutia ruských síl z nemeckého územia.
8. september
USA, Veľká Británia a Francúzsko stiahli svoje zvyšné jednotky z Berlína.
17. október
Willy Claes, bývalý podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Belgicka nastúpil do funkcie generálneho tajomníka NATO po zosnulom Manfredovi Wörnerovi.
23. november
Formálne prijatie Individuálneho partnerského programu medzi Slovenskou republikou a NATO.
5. - 6. december
Na summite hláv štátov a vlád KBSE v Budapešti sa zúčastnil aj generálny tajomník NATO Willy Claes. KBSE bolo premenované na Organizáciu pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Autor: NATO príručka, vydalo MZV SR, Bratislava 1999