1991
25. február
Predstavitelia šiestich štátov Varšavského paktu na stretnutí v Budapešti oznámili rozpustenie jeho vojenských štruktúr. Výbor ministrov obrany Varšavského paktu, jeho Spojené veliteľstvo a jeho vojenská, vedecká a technická rada boli zrušené.
13. a 26. marec
Ukončenie stiahnutia amerických striel stredného doletu (Pershing II a Križujúce strely) z Európy v súlade so Zmluvou o jadrových silách stredného doletu.
31. marec
Formálne rozpustenie vojenských štruktúr Varšavského paktu.
7. máj
Juhoslovanský minister obrany vyhlásil, že jeho krajina je v stave občianskej vojny.
12. máj
Sovietsky zväz odstránil zvyšné rakety SS20 v súlade so Zmluvou o jadrových silách stredného doletu (INF).
25. jún
Slovinský a chorvátsky parlament vyhlásili nezávislosť.
1. júl
Varšavský pakt bol oficiálne rozpustený v súlade s protokolom vyzývajúcich k „prechodu k celoeurópskym štruktúram“.
30. - 31. júl
Americkí a sovietski prezidenti vyhlásili svoj 2-dňový summit za začiatok novej éry v bilaterálnych vzťahoch a podpísali Zmluvu START redukujúcu stav jadrových zbraní.
19. august
Sovietsky prezident Gorbačov bol prevratom zvrhnutý z funkcie a nahradený „núdzovým výborom“.
21. august
Prezident Gorbačov sa vrátil do Moskvy po neúspechu prevratu z 19. augusta, iniciátori prevratu boli uväznení.
25. august
ZSSR oznámilo rozsiahle čistky vo vysokom vojenskom vedení. Prezident Gorbačov navrhol rozpustenie komunistickej strany a rezignoval na funkciu jej generálneho tajomníka.
6. október
Na stretnutí v Krakove ministri zahraničných vecí Poľska, Maďarska a Česko-Slovenska vyhlásili záujem svojich krajín o zapojenie do aktivít NATO.
7. - 8. november
Summit Severoatlantickej rady v Ríme. Hlavy štátov a vlád zverejnili novú Strategickú koncepciu NATO a vydali Rímsku deklaráciu o mieri a spolupráci.
8. december
Predstavitelia troch bývalých sovietskych republík Ruska, Bieloruska a Ukrajiny sa stretli v Minsku a odsúhlasili vytvorenie Spoločenstva nezávislých štátov ako náhrady za ZSSR.
20. december
Inauguračná schôdzka Severoatlantickej rady pre spoluprácu za účasti ministrov zahraničných vecí a predstaviteľov 16 štátov NATO a 9 krajín strednej a východnej Európy.
21. december
Jedenásť republík, ktoré konštituovali bývalý ZSSR sa stretli v Alma Ate a podpísali dohody o vytvorení nového Spoločenstva nezávislých štátov.
25. december
Prezident Gorbačov oznámil svoju rezignáciu na post prezidenta ZSSR a podpísal dekrét o zrušení jeho funkcie vrchného veliteľa ozbrojených síl ZSSR.
1992
21. máj
Prvé formálne zasadnutie Severoatlantickej rady s Radou Západoeurópskej únie v sídle NATO.
16. jún
Dosiahnutie dohody medzi prezidentom USA Bushom a ruským prezidentom Jeľcinom o znížení stavov jadrových hlavíc na strategických raketách výrazne idúcom za limit určený Zmluvou START.
26. - 28. august
Londýnska konferencia o Juhoslávii.
20. november
Generálny tajomník NATO Manfred Wörner bol po prvýkrát pozvaný k účasti na ministerskom zasadnutí WEU v Ríme. Grécko bolo pozvané, aby sa stalo 10. členom WEU, Dánsko a Írsko získali štatút pozorovateľa WEU a Turecko, Nórsko a Island sa stali asociovanými členmi.
Autor: NATO príručka, vydalo MZV SR, Bratislava 1999