Bratislava 17. novembra (TASR) - Pozvanie do NATO na pražskom summite aliancie bude podľa premiéra Mikuláša Dzurindu míľnikom na historickej ceste Slovákov a Slovenska.
Neexistuje silnejšia a účinnejšia kolektívna obrana, ako je aliancia. Začlenením SR do NATO sa navyše scelí stredoeurópsky priestor a rozšíri sa pásmo stability, povedal Dzurinda v rozhovore pre TASR.
Slovensko je podľa predsedu vlády pripravené na to, aby sa stalo nielen konzumentom kolektívnej obrany, ale aj znášalo svoj diel zodpovednosti. Preto nemôže stáť bokom ani pri vojenských zásahoch aliancie. "V dnešnom globalizujúcom sa svete a pri nových šialenstvách, ktoré naruby obracajú hodnotový rebríček, sa nikto nemôže nikam schovať. Nemáme právo len na egoistický strach a mýli sa ten, kto si myslí, že ak má dnes nešťastie sused, tak jeho sa to netýka," zdôraznil.
Reálna hrozba terorizmu je podľa Dzurindu mementom, aby Slovensko neváhalo v základnej otázke, a to vernosti demokratickým hodnotám. "Z času na čas je človek vystavený voľbe, či bude podporovať agresiu, genocídu často nevinných ľudí, alebo dokáže znášať zodpovednosť za to, že takémuto počínaniu diktátorov a vrahov sa urobí prietrž," upozornil. "Musíme byť pripravení na to, že v niektorých okamihoch budeme zrejme musieť proti sile postaviť silu," konštatoval.
Podporu verejnosti pre vstup do NATO by podľa premiéra mohlo zvýšiť zvýraznenie jeho ekonomických aspektov. Dôveryhodnosť krajiny a záujem zahraničných investorov sú priamo úmerné jej začleňovaniu do euroatlantických bezpečnostných a ekonomických štruktúr. Príkladom môže byť Poľsko, Maďarsko a Česká republika, v ktorých sa znásobil záujem investorov po ich vstupe do NATO, konštatoval.
Vstup do aliancie je preto nielen o ochrane a obrane, ale aj ekonomike, pracovných príležitostiach a zvyšovaní životnej úrovne, pokračoval Dzurinda. "Nesmieme zneužívať hrozbu, akú predstavuje Irak len na to, aby sme ľudí strašili, že naši chlapci budú musieť byť súčasťou rôznych vojenských kontingentov, ale aby sme ponúkali komplexný pohľad."
Predseda vlády sa neobáva toho, že po získaní členstva v NATO sa zhoršia bilaterálne vzťahy s Ruskom. "Určite nie, najmä nie teraz, keď sa zintenzívnil dialóg medzi Ruskom, USA a NATO," dodal. Svoje podľa neho zohrala aj nedávna teroristická akcia v moskovskom divadle. "Práve takéto nešťastia urýchľujú zjednocovanie demokratov a ľudí dobrej vôle, ktorí zmysel života vidia v jeho ochrane a podpore, nie v umieraní."
Premiér si preto želá, aby sa pásmo stability a bezpečnosti naďalej rozširovalo. "Veľmi si prajem, aby sa čo najviac krajín vyvíjalo demokraticky, smerom ku slobode, ochrane ľudských práv a k fungujúcej ekonomike. To sa týka aj krajín na východ od Slovenska," povedal a ako príklad uviedol Ukrajinu a Rusko. Súčasne pripomenul nedávne úvahy, podľa ktorých nebolo možné rozšírenie NATO o pobaltské krajiny, pričom realita je dnes iná.
*alf som