
V krmive, ktoré kravy žrali v válovov a ktoré rozvážalo kŕmne vozidlo, sa našli zvyšky z akumulátora. Šťastie mali kravy, ktoré v tom čase vyhnali na pašu. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Na otravu olovom uhynuli v utorok v Poľnohospodárskom podielnickom družstve AGROSITNO v obci Baďan pri Banskej Štiavnici ďalšie dva kusy hovädzieho dobytka.
Od 17. júna tak družstvo prišlo už o 25 kusov – šesť kráv, štyri vysokoteľné jalovice a pätnásť vyše ročných jalovičiek, ktoré mali ísť na odbyt. Hromadný úhyn zvierat spôsobilo olovo z autobatérie, ktorá sa dostala do silážnej jamy. Odtiaľ ju nakladač spolu so silážou preložil do miešacieho zariadenia, kde sa rozdrvila, pomiešala s krmivom a putovala do kŕmnych žľabov dvoch kravínov a do teľatníka. Podľa predsedu družstva Jána Michala nepriaznivú diagnózu zaznamenali aj u ďalších dvoch jalovíc, ktoré oslepli. Tie však podľa predbežného veterinárneho vyšetrenia prežijú.
Otravu olovom zistil Štátny veterinárny ústav v Dolnom Kubíne, ktorý analyzoval vzorky biologického materiálu z uhynutých zvierat. Obsah olova nad limitom nenašli iba v surovom kravskom mlieku, a preto ho po predchádzajúcom pozastavení uvoľnili na ďalšie spracovanie. Doterajšie škody družstvo vyčíslilo na 380-tisíc korún.
(tasr)