BRATISLAVA – Po Maďarsku je Slovensko druhou krajinou Visegrádskej štvorky, ktorá včera uzatvorila kontroverznú kapitolu voľný pohyb osôb. Pristúpili sme tak, ako Maďarsko, na prechodné obdobie pre pohyb pracovníkov na 2+3+2 roky s tým, že sme si vymohli právo reciprocity.
Dohoda umožňuje členským štátom únie po našom vstupe obmedziť voľný pohyb pracovníkov na dva roky s možnosťou predĺženia o tri, resp. ďalšie dva roky. Nemecko a Rakúsko tak budú môcť svoje trhy práce chrániť až sedem rokov, čo od začiatku požadovali.
Iné členské krajiny môžu svoje trhy liberalizovať hneď. Tento zámer už oznámilo Švédsko, Dánsko, Holandsko a Írsko, podobné plány má Španielsko či Portugalsko.
„Slovensko môže (po vstupe) uplatňovať k občanom terajšieho členského štátu národné opatrenia ekvivalentné s tými, ktoré bude tento členský štát uplatňovať k Slovensku. Pokiaľ terajší členský štát uplatňuje národné opatrenia voči novým členom, môže Slovensko využiť ochranné ustanovenia voči týmto novým členom,“ uvádza sa v dohodnutej pozícii ku kapitole voľný pohyb osôb.
Hoci Slovensko získalo právo na reciprocitu, deklarovalo ochotu obmedzenia neuplatňovať a vyzvalo členské krajiny Európskej únie, aby čo najrýchlejšie pristúpili k liberalizácii voľného pohybu pracovných síl.
Hlavný vyjednávač s úniou Ján Figeľ sa bránil výčitkám, že sme v záujme rýchleho pokroku Európskej únii príliš ustúpili. „Myslím, že je to kompromis pre obe strany,“ reagoval.
„Gratulujeme. A berieme na vedomie, že ďalšia krajina uzavrela voľný pohyb osôb,“ reagoval český vyjednávač s úniou Pavel Telička.
Veľký krok vpred sa včera podaril Litve, ktorá ako prvá krajina z tzv. helsinskej skupiny uzavrela jednu z najťažších kapitol – životné prostredie. Podľa Figeľa ide o jedinú kapitolu, v ktorej sa Slovensku nepodarilo naplniť harmonogram ponúknutý predsedníctvom. Figeľ inak vyjadril plnú spokojnosť so švédskym predsedníctvom, počas ktorého sme uzavreli až deväť kapitol. (tasr, čtk, mim)