Umberto Eco je naozajstným synom boha Herma, ku ktorému sa niekedy utieka - teda boha sprostredkovateľa, patróna tlmočníkov, boha, ktorý je stelesnením prekračovania hraníc. Spektrum záujmu tohto talianskeho vedca a románopisca je rovnako rozsiahle ako intelektuálny záber a jeho esejisticko-pedagogické schopnosti - teda podať určitú látku jasne a čítavo, takmer bezkonkurenčne. Umberto Eco si tak za posledných niekoľko desaťročí získal obdiv čitateľov, u niektorých sa dokonca teší kultovému postaveniu - ako románopisec, semiotik, esejista či komentátor aktuálneho diania.
Kniha O zrkadlách a iné eseje je zbierkou esejí, nie ucelenou štúdiou, aj keď zbierkou esejí úžasne zaujímavých. Kniha zložená väčšinou z časopisecky publikovaných textov je rozdelená do niekoľkých dielov: O problematike zrkadla, znaku či ilúzie alebo zobrazenia určitej kultúry, Medzi experimentom a konzumom, ktoré sa trošku týkajú aj talianskeho moderného umenia, a potom je v nej séria článkov o problémoch, ktoré detailne rozviedol v knihách Skeptici a tešitelia a Šesť prechádzok fiktívnymi lesmi. Dohady o svetoch ponúkajú zaujímavú esej o Borgesovom vnímaní detektívky, Medzi poéziou a prózou sa zasa vracia k problémom znaku a nakoniec je tu ešte časť O humanitných vedách, v ktorej je mimoriadne zaujímavý portrét Johanna Huizingu.
S istým zveličením by sme mohli povedať, že Umberto Eco je až taký sčítaný, že nemôže byť originálny. Ale originálny je v tom, ako dokáže veci dávať do nečakaných súvislostí a ako bystro si dokáže všímať tie najmenšie, na prvý pohľad nepodstatné detaily. Namiesto hĺbky a originality ponúka krištáľovo jasný pohľad na panorámu myslenia - a to určite nie je málo. Dokazuje to aj táto skvele napísaná kniha.
HODNOTENIE: *****
Autor: GUISEPPE BARTEZZAGHI