rodného práva, vyhlásil námestník ruského ministerstva zahraničia a hlavný hovorca vlády k Iraku Jurij Fedotov. Fedotov žiada, aby inšpektori porovnali momentálny stav irackého arzenálu s tým v roku 1989, keď vedúci posledného inšpekčného tímu Richard Butler opustil Irak pre nedostatok spolupráce. „To bol spôsob, akým uvoľnil cestu pre útoky na krajinu,“ povedal Fedotov agentúre Itar-Tass. Požaduje, aby „tentoraz inšpektori konzultovali s OSN každý svoj pohyb“.
Do Iraku má prvý tím inšpektorov doraziť 25. novembra. Jeho prvým vedúcim má byť Austrálčan Bill Jolley, v čele tímu bude pôsobiť jeden mesiac. Úlohou prvého inšpekčného tímu bude preverovať iracké raketové systémy. „Moja práca šéfa inšpektorov znamená, že povediem inšpekčný tím pre otázku balistických striel a budem kontaktnou osobou na spoluprácu s irackými úradmi,“ uviedol Jolley. Spresnil, že jeho tím bude mať najmenej 20 členov.
O účinnosti inšpekcií Spojené štáty pochybujú. Hrozí, že vojensky zasiahnu pri najmenšom zlyhaní plnenia novej rezolúcie Irakom, a to i bez zvláštneho mandátu OSN, čo sa nepáči Moskve.
Prvé náznaky nezhôd sa už dostavili v podobe správy, že americké a britské lietadlá, ktoré dozerajú na takzvané bezletové zóny nad severným a južným Irakom, sa od prijatia novej rezolúcie OSN o odzbrojení Iraku pred týždňom už stali terčom paľby irackej protilietadlovej obrany. Rezolúcia OSN pritom pod hrozbou odvetnej vojenskej akcie požaduje, aby Iračania nestrieľali na lietadlá, ktoré zaisťujú plnenie rezolúcie Spojených národov. Problém je ale v tom, že americko-britské presadzovanie bezletových zón v Iraku nemá mandát OSN. Irak preto tieto zóny odmieta uznať. Do prijatia rezolúcie boli konflikty medzi americkými a britskými lietadlami a irackou protilietadlovou obranou takmer každodennou záležitosťou. Američania naposledy bombardovali iracké územie 10. novembra, dva dni po prijatí rezolúcie. Podľa amerického velenia boli ich cieľom dve batérie rakiet typu zem-vzduch, ktoré Iračania inštalovali v rozpore s rezolúciami OSN k odzbrojeniu Iraku. (čtk,reuters)