

V autobuse v Haidarábáde včera vybuchla bomba. Atentát bol vraj odvetou za popravu Pakistanca Kansího v USA.
FOTO - REUTERS
Stovky ľudí sa včera zhromaždili v pakistanskej Kvéte pred rodným domom Pakistanca, ktorého včera v Amerike popravili za vraždu dvoch zamestnancov CIA v roku 1993. Mir Ajmal Kansí, ktorého popravili injekciou v Greenvillskej väznici vo Virgínii, sa stal miestnym hrdinom a symbolom odporu proti Amerike.
Slová demonštrantov o „odplate“ sa údajne aj naplnili. Popravu potrestali výbuchom v inom pakistanskom meste Haidarábád v južnom Pakistane. Dvaja ľudia tam zomreli. Bomba bola uložená pod sedadlom v autobuse.
Spojené štáty krátko po poprave zatvorili ambasádu a všetky konzuláty v Pakistane, ministerstvo zahraničných vecí varovalo, že hrozí vlna útokov. Keď Kansího pred piatimi rokmi zadržali, zabili štyroch zamestnancov americkej ropnej firmy.
V Kvéte, hlavnom meste juhozápadnej provincie Balúčistan hraničiacej s Afganistanom, sa demonštranti schádzali celý týždeň. Včera mesto ochromil generálny štrajk. „Ľudia postávajú na rohoch a rozprávajú sa o novine. Miestne denníky priniesli zvláštne jednostranové vydanie,“ hovorí jeden z obyvateľov.
Protestov sa obávajú nielen Američania, ale aj pakistanské úrady. Poprava totiž prišla v čase, keď vplyv islamských síl a nespokojnosť rastie. Islamisti zaznamenali minulý mesiac veľký úspech vo voľbách, v ktorých stavili na kartu antiamerického odporu. „Ďalší Pakistanec padol na oltári (amerického) zotročenia,“ vyhlásil hovorca Pravicovej islamskej aliancie, ktorá by mala byť súčasťou vlády, Riaz Durrani. Aliancia blokuje vytvorenie novej vlády v Pakistane, žiada, aby v nej mala hlavné slovo.
Kansí 25. januára 1993 zaparkoval svoje malé nákladné auto neďaleko sídla CIA v Langley vo Virgínii a začal z neho strieľať zo samopalu na autá, ktoré zastavili na červenú a chceli odbočiť do sídla. Dvoch príslušníkov CIA zastrelil, ale ušetril život žene, ktorá s nimi sedela v aute.
Nasledujúci deň odletel do Pakistanu a na štyri roky zmizol. Väčšinu času strávil údajne v Afganistane. Zatkli ho v roku 1997 vďaka spolupráci Pakistanu a FBI. Pred súdom tvrdil, že chcel vraždami pomstiť politiku, ktorou „USA poškodzujú moslimské štáty - bombardovanie Iraku a to, že CIA bola podľa neho príliš „zainteresovaná vo vnútorných záležitostiach moslimských krajín“.
Kansí podľa vyšetrovateľov nemal spojenie s teroristickými organizáciami. Priznal, že mal priateľov medzi Talibanom a raz sa stretol aj s Usámom bin Ládinom, ale len mu ako jeden z davu podal ruku.
(reuters, kl)