BRATISLAVA - Slovenská vláda včera schválila predaj Všeobecnej úverovej banky (VÚB) talianskej bankovej skupine IntesaBci. Potvrdila tým „jednoznačný názor“ výberovej komisie spred dvoch týždňov, že ponuka talianskej skupiny je lepšia ako ponuka jej rivala - francúzskej Société Générale, informoval štátny tajomník ministerstva privatizácie Vladimír Drozda.
Privatizácia VÚB prebehne priamym predajom akcií strategickému investorovi, ktorým bude luxemburský Comit Holding International, 100-percentná „dcéra“ talianskej IntesaBci. Investor za skoro 95-percentný balík akcií zaplatí približne 550 miliónov eur; konečná cena bude závisieť od polročných hospodárskych výsledkov banky.
V rámci ďalších podmienok predaja sa ministerstvo financií zaviazalo, že zabezpečí, aby VÚB premenila najmenej 1,1 miliardy z jej vkladu v Investičnej a rozvojovej banke vo výške 2,1 miliardy korún, na priamy úver pre Slovenské elektrárne. Ak by Štátny fond cestného hospodárstva prestal splácať svoj 850-miliónový úver od VÚB a tieto záväzky nebudú splatené inou inštitúciou, IntesaBci môže požiadať o výmenu nesplatenej časti dlhu za hotovosť alebo štátne dlhopisy. Investor má okrem toho právo požiadať predávajúcu stranu o predčasné splatenie časti reštrukturalizačných dlhopisov, ktoré banka získala začiatkom 2001. Štát by tak musel do konca budúceho roka zaplatiť 9,1 miliardy korún, ale zástupcovia ministerstva financií si nemyslia, že IntesaBci túto možnosť využije.
Na druhej strane sa kupujúci zaväzuje, že bude vlastniť akcie banky predstavujúce najmenej 50 percent základného imania v čase minimálne 5 rokov. Okrem toho zabezpečí, že sa VÚB vzdá akýchkoľvek nárokov vyplývajúcich zo štátnej garancie za úver pre ZTS TEES v objeme 750 miliónov korún.
Podľa vlády konkurenčná Société Générale dala dve ponuky na 81,97-percentný podiel v banke. V prvom návrhu ponúkli Francúzi 1346 korún za akciu, v druhom 1496 korún za akciu, pričom IntesaBci bola ochotná zaplatiť 1935 korún za akciu. Rozdiel v cenách, ktoré ponúkla SocGen, vychádza z rozličnej formulácie ďalších podmienok zmluvy. Tie však v oboch prípadoch boli podľa predstaviteľov vlády menej výhodné ako podmienky požadované talianskou finančnou skupinou.
GABRIEL KÁDASI