BRATISLAVA - Zákon o verejnom obstarávaní, ktorý v minulosti získal prívlastok „najviac porušovaný“, sa pravdepodobne dočká svojej novelizácie. Vláda včera odsúhlasila jeho malú novelu, ktorou sa súťažné pravidlá verejného obstarávania rozšíria aj na lacnejšie nákupy.
V súčasnosti platné limity pre verejné obstarávanie by sa od budúceho roku mali znížiť na polovicu. Namiesto hranice 500-tisíc korún na nákup tovarov a služieb sa systém verejného obstarávania uplatní už pri hranici 250-tisíc. Obdobne sa zníži limit pri obstarávaní výkonov, kde klesne z jedného milióna na 500-tisíc korún. Tieto nákupy nazýva novela „podprahovými“. Pri nižších cenách nebude princíp súťaže (verejnej ani užšej) nevyhnutný.
Doterajšie limity sa považovali za príliš vysoké, z čoho vyplývala aj ich neobľúbenosť u obstarávateľov. „Analýzy ukázali, že väčšina verejného obstarávania sa realizuje v nižších hodnotách,“ komentoval doterajšiu prax vicepremiér Ivan Mikloš. Úsporu vo verejných výdavkov, ktorú novela zákona prinesie zavedením súťaže aj pre lacnejšie dodávky, odhadol na 7 až 10 percent.
Úsporu by mali zabezpečiť nižšie náklady na tovary a služby, ktoré budú nakupovať štátne inštitúcie a podniky. Zo štatistiky Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že úspora z predpokladaných nákladov, ktorá sa dosahovala uplatňovaním pravidiel verejného obstarávania, dosiahla vlani viac ako 7 percent. Jedným z najviac kritizovaných postupov štátnych inštitúcií bola snaha obchádzať zákon. Umožňovalo to zámerné stanovenie ceny tesne pod hranicu 500-tisíc korún, keď dodávateľ nemusel prejsť sitom vo verejnej súťaži. V roku 2000 pripadla približne polovica prípadov verejného obstarávania na súťažné formy a polovica na nesúťažné.
Na rozdiel od tovarov a ďalších dodávok s cenou nad pol milióna korún chápe nový zákon lacnejšie nákupy ako „podprahové“, kde bude systém obstarávania jednoduchší a rýchlejší. Napriek tomu by podľa Mikloša malo uplatnenie súťažných princípov priniesť vyššiu efektívnosť.
JURAJ JAVORSKÝ