so zbraňami Pierre Falcone a jeho spoločník ruského pôvodu Arcadi Gajdamak, sa tak odteraz sústredí na delikty finančného charakteru. Pravdepodobne to znamená aj to, že sa francúzska justícia prestáva zaujímať o úlohu, ktorú zohrávalo Slovensko pri ilegálnych dodávkach zbraní do Angoly.
Súd zrušil procedúru s odôvodnením, že sa začala skôr, než ministerstvo obrany podalo trestné oznámenie v tejto veci, čo je v rozpore s francúzskym zákonom z roku 1939. Francúzske ministerstvo obrany podalo trestné oznámenie až v januári, teda niekoľko týždňov po prepuknutí aféry.
Škandál Angolagate sa týka dodávok zbraní do Angoly v rokoch 1993 a 1994 za 633 miliónov dolárov. Falcone s Gajdamakom dodávky zorganizovali údajne prostredníctvom slovenského podniku ZŤS OSOS Vrútky. Falcone je už od začiatku decembra vo vyšetrovacej väzbe, zatiaľ čo Gaydamak sa pred medzinárodným zatykačom uchýlil do Izraela. Súd má teraz rozhodnúť, ktoré body aféry sa budú ďalej vyšetrovať.
Proti obvineniu Falconeho a Gajdamaka z pašovania zbraní sa v máji ohradil aj angolský prezident José Eduardo Dos Santos v liste francúzskemu prezidentovi Jacquovi Chiracovi.
Gajdamak v marci pre denník Libération povedal, že v obchode vystupovala slovenská spoločnosť ZŤS OSOS Vrútky ako majiteľ účtu v banke Paribas, cez ktorý angolská vláda za zbrane platila. Slovenská firma popiera, že by v tejto banke mala niekedy otvorený účet. (čtk, r)