VIEDEŇ - Podľa korutánskeho hajtmana Jörga Haidera sa Česká republika nesmie stať členom Európskej únie, pokiaľ bude v prevádzke jadrová elektráreň Temelín a kým nezruší tzv. Benešove dekréty. „Česko zistí, že pokiaľ chce byť členom spoločenstva hodnôt, kde majú ľudské práva veľký význam, nemôže ponechať v platnosti Benešove dekréty a nebude opakovať chyby, ktoré sa stali v jadrovej elektrárni Černobyľ,“ povedal Haider pre ČTK. Takéto stanovislo slobodných včera vyslovil aj generálny tajomník FPÖ Gerhard Fallent v programe televíznej stanice ZiB 3.
Podľa korutánskeho premiéra stanovisko slobodných (FPÖ) k vstupu ČR do únie nepredstavuje nijaký rozkol vo vládnej koalícii s ľudovcami (ÖVP) napriek tomu, že kancelár Wolfgang Schüssel v utorok vetovanie českého vstupu v súvislosti s Temelínom vylúčil.
Podľa Haidera okrem „pokornej skupiny okolo Schüssela“ je aj hornorakúsky hajtman Josef Pühringer členom ÖVP a ten vstup ČR do EÚ podmieňuje odstavením Temelína. FPÖ iba „podporuje stanovisko hajtmana Horného Rakúska“. „V našej vláde neexistuje koaličný konflikt, máme konflikt len s Českom,“ dodal.
Naopak, o nejednote rakúskej koalície v otázke Temelína svedčí vyjadrenie generálnej tajomníčky ľudovcov Marie Rauchovej-Kallatovej, ktorá sa vyslovila za pokračovanie dialógu s Prahou. Podľa nej až po pristúpení Česka k EÚ vzniknú „zodpovedajúce možnosti ovplyvňovania“ Prahy.
Námietku, že nedávnym povolením predaja korutánskej energetickej spoločnosti nemeckej firme RWE vlastne umožnil prepojenie domácej energetiky s výrobcom „jadrového“ prúdu, Haider odmietol s tým, že podiel jadrových zdrojov v RWE je „len 19 percent“ a navyše má koncern do roku 2021 prevádzku jadrových elektrární ukončiť. Podľa APA predstavuje podiel jadrovej energetiky v Českej republike na celkovej výrobe elektriny tiež 19 percent.
Haider zároveň podporil žalobu týkajúcu sa Temelína, ktorú sa chystajú podať predsedovia vlád Horného a Dolného Rakúska a Salzburgu. „Rozšírenie EÚ na východ je z hľadiska európskeho mierového projektu veľmi dôležité a nutné. Rámcové podmienky sa však musia usporiadať tak, aby z toho rakúske obyvateľstvo nemalo žiadne nevýhody,“ uviedol. A tieto nevýhody by mohla priniesť „zlá prisťahovalecká politika,“ dumpingové platy alebo to, že Rakúsko bude musieť na seba vziať dodatočné financovanie rozšírenia.
(čtk)