
Bratia - zločinci, pre ktorých sa sporia tradiční spojenci. FOTO - ARCHÍV
Medzi Európu a Ameriku sa opäť postavil trest smrti. Téma, ktorá v posledných rokoch najviac kazí vzťahy spojencov. Dokladom je napríklad vzrušená reakcia západnej Európy po poprave Timothyho McVeigha, atentátnika z Oklahoma City. Včera Medzinárodný súdny dvor v Haagu rozhodol, že Spojené štáty porušili právo Nemecka, ako aj dvoch jeho občanov, ktorých pred dvoma rokmi popravili v Arizone.
„Počas takmer štyroch rokov, čo som pôsobil vo Francúzsku, sa nenašla žiadna téma, ktorá by vyvolávala také vášne a protesty ako popravy v Spojených štátoch,“ napísal prednedávnom v denníku Washington Post bývalý americký veľvyslanec v Paríži Felix Rohatyn. „Spojené štáty tam vnímajú ako krajinu, kde popravia človeka bez dostatočnej právnej pomoci, kde popravia ľudí, ktorí môžu byť aj nevinní, kde popravia aj mentálne retardovaných.“
Nemecko o odsúdení nevedelo
Súrodenci Karl a Walter LaGrandovci sa narodili v Nemecku a do USA sa presťahovali s matkou. V roku 1982 pri neúspešnom pokuse o bankovú lúpež zabili bankového manažéra. O dva roky neskôr dostali trest smrti. V Nemecku sa o prípade dozvedeli až o osem rokov. Neinformovali ich však americké úrady, ale odsúdenci, ktorým to poradili spoluväzni.
Medzinárodný súdny dvor včera potvrdil, že Washington porušil právo Karla a Waltera, ktorí mali dostať možnosť najať si nemeckého právneho zástupcu. Spojené štáty porušili Viedenskú konvenciu. Previnili sa aj proti Nemecku. Ako materskú krajinu LaGrandovcov ju o uväznení a odsúdení mali informovať.
Arizona nezaváhala
Zastaviť popravu žiadal nemecký minister zahraničia Joschka Fischer aj kancelár Gerhard Schröder. Neúspešne. Karla popravili koncom februára 1999. Po jeho smrti dalo Nemecko podnet na medzinárodný súdny dvor, ktorý urgentne rozhodol, že s Walterovou popravou treba počkať. Na druhý deň popravili aj jeho.
Prípad tak nabral nový rozmer: Spojené štáty nerešpektovali rozhodnutie medzinárodného súdneho dvoru. Haagsky súd včera vyhlásil, že jeho rozhodnutia sú zaväzné pre všetky národné súdy. Aj pre súd v americkom štáte Arizona.
Američania argumentovali, že odsúdení sa postavili pred spravodlivý súd a dostali 15 rokov na odvolania. Nemecku sa ospravedlnili a sľúbili, že cudzie konzulárne úrady budú v budúcnosti informovať.
Spor spojencov
CNN tvrdí, že sa proti sebe po prvý raz postavili spojenci. „Za normálnych okolností riešia tento typ dišpút za zatvorenými dverami,“ povedal pre agentúru AP profesor medzinárodného práva na Maastrichtskej univerzite Menno Kamminga.
Rozličné vnímanie trestu smrti v Európe a Amerike to tentoraz neumožnilo.
MATÚŠ KOSTOLNÝ