
Smutné kresby sedemnásťročnej Čang Gil-su ukazujú, ako vyzerá život v severnej Kórei. Čang k obrázkom poskytla aj krátky komentár. Zoradené sú v smere hodinových ručičiek: rodina bez elektriny, chlapec sa snaží zohnať nejaké jedlo, severokórejskí vojaci si pri jedle hovoria - „dnes sa poriadne najedzme“ a obrázok vojaka, ktorý popravuje muža. FOTO - REUTERS
PEKING - V komunistickej Číne sa odohráva od utorka utečenecká dráma. Sedemčlenná severokórejská rodina v pekinskej kancelárii Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) požiadala o status utečencov. Veľkú pozornosť na tento prípad upriamil japonský novinár, ktorý sa s rodinou stretol a zverejnil kresby sedemnásťročného dievčaťa. Život v severnej Kórei na nich vyzerá odstrašujúco.
Ak by Severokórejčanov vrátili, veľmi pravdepodobne by ich čakali vysoké tresty. Rodina sa chce bezpečne dostať do južnej Kórey. Tá je s KĽDR aj napriek zlepšeniu vzájomných vzťahov formálne ešte stále vo vojnovom stave.
Zástupca UNHCR v Číne Colin Mitchell včera vyhlásil, že repatriácia utečencov do KĽDR neprichádza do úvahy. O ďalšom osude rodiny Čung Tchä-džuna zrejme rozhodnú rozhovory. UNHCR zatiaľ rokuje len s čínskou stranou.
Utečenecká dráma zjavne neprišla vhod Číne, ktorá je na Západe často kritizovaná pre porušovanie ľudských práv. Už o tri týždne sa bude rozhodovať o mieste konania letných olympijských hier a Čína sa snaží robiť všetko preto, aby sa hry konali v Pekingu. Ak sa však zachová tak, ako by ocenil Západ, a umožní rodine odcestovať do Južnej Kórey, urazí svojich severokórejských spojencov. Aj preto zrejme Peking zatiaľ zaujal pozíciu mŕtveho chrobáka.
Hovorca UNHCR Ron Redmond tvrdí, že rodina v pekinskej úradovni je len „špičkou ľadovca“. Organizácie zaoberajúce sa utečencami tvrdia, že v hornatej oblasti severovýchodnej Číny a Mongolska sa skrýva 150- až 300-tisíc utečencov z KĽDR. Juhokórejské odhady hovoria o 10 až 30 tisícoch. Rodina Čung Tchä-džuna je v Číne od januára 1999. KĽDR po neúrodných 90. rokoch pravidelne postihuje hladomor a utečencov pribúda. (mch, čtk, reuters)