
Diviak Lucky je obyvateľom prasačieho raja, ktorý vyrástol na pobreží Ossabawského ostrova v americkom štáte Georgia. Zakladateľkou nevšedného domova, ktorého obyvateľom sotva hrozia nože mäsiarov, je Eleonor „Sandy“ Westová. Sandy sa snaží miestne úrady presvedčiť, že prasatá majú právo zostať na ostrove, ktorý v roku 1978 predala štátu za osem miliónov dolárov. Ošípané však majú hmlistú budúcnosť, pretože zakladadateľka sa súdi s tamojším ministerstvom pre prírodné zdroje. FOTO - TASR/AP
Republikáni, ktorí v Senáte pred tromi týždňami stratili tesnú väčšinu, sa vraj pripravujú na „kontrapuč“. Vo vysielaní CNN to pripustil vodca senátnej republikánskej menšiny Trent Lott: „Pozrite sa, všetko je možné.“ Lott priznal, že s viacerými demokratmi diskutujú o možnosti zlanáriť ich do republikánskeho tábora a získať tak opäť prevahu.
Mená rozkolísaných demokratov, samozrejme, zverejniť odmieta. Všetko sa však má stihnúť ešte do 4. júla, keď Kongresu v deň sviatku americkej nezávislosti začnú prázdniny.
Republikáni na čele s prezidentom Georgeom Bushom nesú stratu väčšiny, o ktorú ich pripravil vlastný človek, veľmi ťažko. Senátor Jim Jeffords z Vermontu ich opustil a stal sa jediným nezávislým senátorom. Hlasuje však zásadne s demokratmi. Jeho krok bol šokujúci a v americkej histórii nevídaný: v Senáte došlo po prvý raz k zmene moci bez volieb. Po Jeffordsovej zrade majú demokrati o jedného senátora viac, čo im už ale stačí na blokovanie republikánskych návrhov. Vodcom demokratickej väčšiny sa stal Tom Daschle. Veľmi zdatný obštrukčník a v súčasnosti jeden z najmocnejších mužov americkej politiky. Ten už vyhlásil, že Bushove návrhy na vymenovanie dvoch nových konzervatívnych sudcov Najvyššieho súdu Senát odsúhlasí len cez jeho mŕtvolu.
Republikáni žiadajú, aby o menách hlasoval Senát ako celok. Daschle chce najskôr dosadiť svojich ľudí, podľa všetkého senátora Patricka Leahyho za predsedu právneho výboru. O Bushových nominantoch by potom pravdepodobne rozhodovali iba členovia tohto výboru. Už teraz je isté, že by neprešli. Práve preto sa doplnenie Najvyššieho súdu stalo doslova senátnou rozbuškou.
To môže byť aj hlavný dôvod, prečo sa republikáni snažia o „kontrapuč“. Ak by im to vyšlo, americké dejiny by zaznamenali ďalší nevídaný kúsok: tak rýchlo a tak často sa moc v Senáte bez volieb ešte nemenila.
MICHAL HAVRAN