
Moskovský patriarcha Alexij II. (vľavo dole) sa rozhodol v čase pápežovej návštevy Ukrajiny navštíviť Bielorusko. Zatiaľ čo sa Alexij II. stretol s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, Jána Pavla II. prijal ukrajinský prezident Leonid Kučma. Moskovský patriarcha tak Vatikánu odkázal, že pravoslávie vidí v podpore katolíckej cirkvi na Východe hrozbu. FOTO - REUTERS
ĽVOV, VATIKÁN - Približne milión pútnikov sa včera v západoukrajinskom Ľvove, centre ukrajinského katolicizmu, rozlúčil s pápežom Jánom Pavlom II. počas poslednej liturgie na záver jeho päťdňovej návštevy Ukrajiny.
Ešte predtým pápež blahorečil 28 gréckokatolíkov, z toho 27 mučeníkov, ktorých o život pripravila sovietska tajná polícia. Agentúra AFP s odvolaním sa na vatikánskeho hovorcu Joaquína Navarra-Vallsa informovala, že na ceremónii sa zúčastnil aj vysoký hodnostár moskovského pravoslávneho patriarchátu Ivan Sviridov. Úrad moskovského patriarchátu sa však poponáhľal s oznámením, že Sviridov na blahorečení „zastupoval svoju osobu“.
Niektorí z blahorečených zomreli krutou smrťou, medzi nimi otec Jakum (Senkovskij), ktorého v roku 1941 v sovietskej väznici hodili do kotla s vriacou vodou. Medzi mučeníkmi je mníška, ktorú Sovieti zastrelili vo dverách kláštora, kňaz ukrižovaný na stene väzenia alebo biskup, ktorého otrávili v nemocnici. Mučeníci boli členmi ukrajinskej katolíckej cirkvi východného rítu, teda gréckokatolíkov. Stalinský režim ju však neakceptoval a videl v nej hrozbu pre ukrajinský nacionalizmus. Až zánik bývalého Sovietskeho zväzu jej umožnil, aby opustila komunistické katakomby.
Kučmu vítali piskotom
Pápež pred svojím odchodom pozdravil aj ukrajinského prezidenta Leonida Kučmu, ktorého veriaci privítali pokrikovaním a piskotom. Kučma Jánovi Pavlovi II. potriasol ruku a pobozkal ho. Keď ukrajinský prezident zostúpil z pódia, vrhla sa na neho neznáma žena a hodila mu do tváre papiere. Ochranka prezidenta ju odniesla na miesto, kde sa žena začala modliť. Prezidentský hovorca neskôr podľa agentúry Reuters uviedol, že papiere obsahovali žiadosť, aby Kučma mladej žene pomohol vyriešiť problém s bytom. Prezident vraj jej žiadosť akceptoval.
Podľa vatikánskych korešpondentov sa pápež počas návštevy snažil aj o uzmierenie Poliakov a Ukrajincov. V Ľvove, ktorý po stáročia patril Poľsku, ich požiadal, aby zabudli na minulosť.
V elegantných obchodoch v strede Ľvova síce predávajú najmodernejšie kabelky, väčšina obyvateľov však nosí igelitové tašky. I tak pápež mladých Ukrajincov vyzval, aby nezamenili pravého Boha za „falošné materiálne modly“. Požiadal ich, aby zostali vo svojej krajine, z ktorej mladí a vzdelaní ľudia utekajú, priznal však ťažkú ekonomickú situáciu na Ukrajine, kde viac ako polovica z 50 miliónov obyvateľov žije pod hranicou chudoby.
Vyhlásenia nestačia, odkázal patriarcha Alexij II.
Moskovský patriarcha Alexij II., priamo napojený na ruskú politickú špičku, sa rozhodol v čase pápežovej návštevy Ukrajiny odcestovať do Bieloruska. Katolíckej cirkvi tak diplomaticky odkázal, že pravoslávie vidí v podpore katolíckej cirkvi na Východe hrozbu. Azda najzreteľnejšie to však povedal ruský patriarcha v odpovedi na pápežovu výzvu na dialóg medzi kresťanmi. „Svetské rozdelenie medzi východnou a rímskou cirkvou nemožno prekonať obyčajnými vyhláseniami,“ zdôraznil.
(reuters, čtk, taa)