BRUSEL – Slovensko včera uzatvorilo ďalšie dve kapitoly pri rokovaniach s Európskou úniou. Vyrovnalo tak krok s Českou republikou a dostalo sa medzi špičku kandidátov na vstup do únie.
Kapitoly o voľnom pohybe osôb a kapitálu patria k tým ťažším a viedli sa okolo nich zdĺhavé spory najmä pre tvrdý postoj Rakúska a Nemecka, ktoré majú strach z úplného otvorenia hraníc východným susedom.
Slovensko napokon pristúpilo na prechodné obdobie maximálne siedmich rokov, keď sa naši občania nebudú môcť bez pracovného povolenia zamestnať v tých štátoch únie, ktoré si to neželajú. Vymohlo si však, rovnako ako Maďarsko, že budeme mať právo zaujať taký istý negatívny postoj voči týmto štátom a nedovoliť im voľný pohyb pracovníkov smerom k nám.
Pri voľnom pohybe kapitálu sme súhlasili so sedemročným prechodným obdobím na predaj poľnohospodárskej a lesnej pôdy občanom únie, hoci sme pôvodne žiadali až desaťročný odklad. „Sedem rokov zohľadňuje na jednej strane maximálnu ochotu členských štátov, na druhej strane je to dostatočne dlhé obdobie na vnútornú prípravu Slovenska (na vytváranie registra evidencie pôdy a zamedzenie špekulatívnych nákupov),“ hodnotil dohodu Figeľ.
Samostatne hospodáriaci roľníci z únie však budú môcť pôdu na Slovensku nakupovať až po troch rokoch trvalého pobytu a aktívneho hospodárenia, hoci únia pôvodne pre nich žiadne obmedzenia nenavrhovala.
„Je to skôr ochranné opatrenie, ktoré má vylúčiť akýsi neúprimný, špekulatívny záujem. Tí, ktorí majú záujem na Slovensku farmárčiť, sú vítaní,“ vysvetlil Figeľ. Trojročná podmienka nie je podľa neho ťažkou prekážkou pre tých, čo chcú na Slovensko prísť s dobrými záujmami.
Slovensko včera otvorilo aj poslednú kapitolu – spravodlivosť a vnútro.
(tasr, mim)