
Jordánska kráľovná Rania. FOTO – REUTERS
„Jordánsky kabinet schválil ženám práva, ktoré im prislúchali z ústavy. Ženy môžu získať pas bez povolenia manžela a v rodinách budú mať rovnaké práva ako muži.“ Týmito slovami otvorila druhý Summit arabských žien v Ammáne 32-ročná jordánska kráľovná Rania, najmladšia panovníčka na svete. Ženy v Jordánsku môžu od minulého týždňa rozhodovať o rodinných záležitostiach a otázkach týkajúcich sa detí bez toho, aby potrebovali povolenie manžela. Slobodné ženy do minulého týždňa neboli pokladané za právne zodpovedné, zodpovednosť mal otec. Aj to sa zmenilo. Ženy získali tiež právo odísť skôr do dôchodku, a to vo veku 45 rokov, v tomto prípade však majú dostávať len časť z plnej penzie, ktorú dostanú, ak odídu do dôchodku v 60 rokoch. Občianstvo sa doteraz prenášalo na deti len po otcovi, odteraz môže úrad schváliť občianstvo aj dieťaťu, ktoré má Jordánka s cudzincom, ak to uzná za „vhodné“. Manželia – cudzinci však jordánske občianstvo revolučnými zmenami zákonov nezískali, túto možnosť majú len cudzinky, ktoré si zobrali mužov – Jordáncov. V otváracom prejave kráľovná Rania vyzvala arabské ženy, aby sa viac zapájali do politického, spoločenského, ale aj vedeckého či ekonomického života. Vlády arabských krajín požiadala, aby k posilneniu úlohy žien prispievali vzdelávacími programami, tréningami a pôžičkami.
Na druhom Summite arabských žien sa zúčastnilo asi 1500 delegátok, vrátane prvých dám Libanonu, Maroka, Sudánu či Egypta. Práve manželka egyptského prezidenta Suzanne Mubaraková predsedala summitu minulý rok.
Cieľom summitu bolo upozorniť na postavenie žien v arabskom svete, v závere prijali delegátky 14-bodové odporúčania. Okrem iného žiadajú vytvoriť arabskú legislatívnu skupinu, ktorá by pomáhala krajinám pripravovať zmeny zákonov s cieľom zlepšiť účasť a možnosti žien. Ako uviedla britská stanica BBC, pri prijímaní odporučení sa aj na tomto summite viedli diskusie týkajúce sa situácie v Palestíne a Iraku. V ammánskej deklarácii političky odmietli vojnu proti Iraku a odsúdili všetky formy terorizmu, vrátane izraelského štátneho terorizmu. Ženy sa zaviazali vytvoriť fond pre Palestínčanky. „Chceme posilniť naše snahy o dosiahnutie spravodlivosti pre matky, ktoré trpia nespravodlivosťou, násilím a v bojoch strácajú svojich milovaných.“
(reuters, tasr, haj)