Ondrej Prostredník, tajomník Ekumenickej rady: „Svetová rada ekumenických cirkví nedávno odhlasovala, že ženy sa nemajú na jej stretnutiach objavovať, najmä nie v liturgických odevoch. Evanjelická biskupka z Hannoveru sa na protest vzdala funkcie vo Svetovej rade a odišla. Jej reakcia ukázala, že táto téma je stále otvorená.“
Jana Opočenská, Českobratská cirkev evanjelická: „Ženy môžu byť ordinované (až po ordinácii môžu pôsobiť ako farárky a kazateľky) v našej cirkvi 49 rokov, cirkev pristupovala k ordinácii žien váhavo – od II. synódy v roku 1923 po XI. v roku 1953, keď konečne rozhodla nevylučovať ženy.“
Juraj Tribula, Bratská jednota baptistov: „Naša cirkev je založená na slobode jednotlivca a zboru, takže v niektorých zboroch môžu ženy viesť bohoslužby, v niektorých nie. Na Univerzite Mateja Bela študuje veľa dievčat, väčšinou sa uplatnia ako katechétky, máme jednu správkyňu zboru a jednu vysokoškolskú učiteľku. V zahraničí ženy vedú bohoslužby, dcéra Martina Luthera Kinga je kazateľkou v Atlante.“
Daniel Pastirčák, Cirkev bratská: „Asi by sme mali uvažovať o zmene názvu cirkvi, lebo ten tiež niečo prezrádza. Máme jednu sestru seniorku a ja som povedal, že neumriem, kým ju neuvidím kázať. Je to na vás, ženy, vy musíte byť iniciatívne.“
Magda Ševčíková, evanjelická cirkev: „Slávime 51. výročie ordinácie žien, jedna tretina farárov našej cirkvi sú ženy, no zarmucuje ma, že sa so strachom hovorí o feminizácii fakulty, ozývajú sa výzvy ‘povzbudzujte najmä mužov do služby‘. Je to strach a to nie je dobré, lebo strach nevychádza z Boha. Treba byť slobodný, Boh môže kohokoľvek povolať na službu.“
Marta Sýkorová, Reformovaná cirkev: „Cirkev odsúhlasila ordináciu žien v roku 1964, dnes je z 240 duchovných 78 žien. V cirkvi však prevláda názor, že by sa nemala ďalej feminizovať.“
Margita Kráľová, Evanjelická cirkev metodistická: „Ženy sú ordinované, máme kazateľky v Partizánskom, Slavkovciach a Bratislave, šesť sestier, misionárku v Piešťanoch, ale ženy zostávajú veľkým a nevyužitým potenciálom.“
Mária Bačinská, Starokatolícka cirkev: „Ženy majú volebné právo, sú v našom najvyššom orgáne – synóde, no naša cirkev je poznačená rímskokatolíckym vnímaním, takže ženy nepociťujú potrebu byť kňazmi, biskupkami. V zahraničí môžu byť ženy ordinované, teda pôsobiť ako farárky a kazateľky.“
Róbert Bezák, katolícka cirkev: „Máme veľké ženské postavy v histórii, ordinovaní sú len muži, ale vplyv žien je nesmierny. Mňa učila vieru matka, poznám biskupov, ktorí majú ženy ako poradkyne. Pre mňa je žena tá, ktorá ma má naučiť milovať, bytosť oživujúcej lásky. Nemôžeme povedať, že spoločnosť nie je demokratická, ak aspoň jedna žena nie je generálom.“
Emília Tuchyňová, Apoštolská cirkev: „Vo svete sú ženy ordinované, ale na Slovensku ideme iným smerom. Ženy však majú široké pole pôsobnosti – môžu hovoriť svedectvo, modlitbu, viesť chvály počas bohoslužieb.“
Štefan Šak, pravoslávna cirkev: „Pravoslávne sympózium na Rhodose v roku 1988 vznieslo požiadavku, aby ženy mali prístup k nižšiemu stupňu svätenia, aby sa zvýšili ich možnosti a využitie v cirkvi. Teraz sa považuje za samozrejmé, že ženy venujú často dobrovoľne svoj čas cirkvi, ale to sa môže rýchlo skončiť, ženy majú veľa aktivít, musíme hľadať spôsob, ako ich v cirkvi opäť angažovať.“ (haj)