
Tabuľky
. V ostatných krajoch sa životné podmienky zhoršili. „Najväčší, zhruba sedempercentný pokles (reálnych príjmov domácností) bol v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji,“ píše sa v správe, ktorú včera vláde predložil minister práce Ľudovít Kaník.
Príjmy domácností sa znížili, hoci čisté príjmy z pracovnej činnosti mierne rástli takmer vo všetkých krajoch. Príčinou tohto úkazu bol prepad sociálnych príjmov, ktoré ku koncu minulého roka dosahovali okolo sedemdesiat percent svojej hodnoty z roku 1998. „Keďže sociálne príjmy stále zohrávajú významnú úlohu v rozpočtoch domácností, spomínaná nerovnováha spôsobila, že hodnota finančných prostriedkov, ktorými domácnosť môže disponovať, sa reálne znížila,“ vysvetľuje správa o sociálnej situácii obyvateľstva.
Z tohto hodnotenia sa však vymyká situácia domácností v Nitrianskom kraji. V rokoch 1998 až 2001 tam klesali aj príjmy z pracovnej činnosti a pokles sociálnych príjmov domácností bol oproti iným regiónom najmenej drastický. Nitriansky kraj má totiž v priemere najstarších obyvateľov; každý piaty je dôchodca. S tým súvisí menší podiel pracovných príjmov v rodinných rozpočtoch.
Domácnosti sa podľa ministerstva práce snažili nahradiť znížené príjmy šetrením pri nákupoch potravín, oblečenia, obuvi, alkoholu a tabaku. Šetrenie bolo také intenzívne, že slovenské rodiny mali vlani nasporených o vyše 43 percent viac peňazí, ako v roku 1998. Jednoznačne najvyšší rast úspor zaznamenali v Košickom kraji. Tamojšie domácnosti zvýšili za uplynulé tri roky svoje úspory o takmer 74 percent.
Vo väčšine krajov sa však zvýšil aj výber rodinných úspor. Vlani sa oproti roku 1998 zrýchlilo tempo míňania našetrených peňazí o vyše sedemnásť percent. Aj tejto štatistike dominuje Košický kraj, kde za posledné tri roky vzrástol výber rodinných úspor o 54 percent.
(tv)