ŽENEVA - Krajinou, ktorá dokáže najlepšie bojovať so svetovou konkurenciou, sú Spojené štáty. Najväčšia ekonomika sveta vystriedala na čele rebríčku konkurenčnej schopnosti vlaňajšieho lídra, Fínsko. Rebríček už od roku 1979 zostavuje Svetové ekonomické fórum.
Spojené štáty vďačia prvenstvu najmä svojej technologickej vyspelosti a kvalite podnikateľského prostredia. USA tiež skórujú v makroekonomickom prostredí.
Spolu 80 krajín sveta je hodnotených v dvoch rebríčkoch vypovedajúcich o konkurenčnej schopnosti ekonomického rastu a firemného sektora.
„To, že Spojené štáty obsadili prvenstvo v obidvoch rebríčkoch, by nemalo viesť k ich sebauspokojeniu,“ poznamenal šéf Svetového ekonomického fóra Peter Cornelius. Udržanie prvenstva si podľa neho vyžiada dôležité reformné opatrenia, a to najmä v oblasti riadenia obchodných spoločností. Tu svet negatívne vnímal škandály v spojitosti s krachom mamutích spoločností Enron či Worldcom. „Z pohľadu krehkého ozdravovania globálnej ekonomiky sú zaujímavejšie než kedykoľvek predtým vyhliadky ďalšieho rastu krajín,“ hovorí profesor Klaus Schwab, zakladateľ Svetového ekonomického fóra.
Najväčší skok smerom nahor - z pätnástej na šiestu priečku zaznamenalo v konkurenčnej schopnosti rastu Švajčiarsko. Cornelius za tým vidí radikálne zlepšenie v technologickej vyspelosti. Naproti tomu najviac, o šestnásť priečok si pre zhoršenie v oblasti verejných inšitúcií pohoršilo Turecko. V hodnotení makroekonomického prostredia skončili podľa očakávaní Brazília a Argentína, čeliace finančným krízam. (tom)