schôdzky. Svoj nesúhlas sú ochotní prejaviť aj protestnými akciami, ktoré však nemajú byť podľa predstaviteľov slovenskej komory, nátlakové.
„Dohodli sme sa, že v prvý decembrový týždeň budú poľnohospodári zúčastnených krajín protestovať pred misiami Európskej komisie. Poliaci už tento týždeň, ale možno si to s nami ešte raz zopakujú,“ povedal denníku SME šéf slovenskej agrárnej komory Ivan Oravec. Okrem tohto protestu organizujú samosprávne združenia poľnohospodárov stretnutie s predsedom vlády, hlavným vyjednávačom, ministrom zahraničia a poľnohospodárstva. „Bude to taký míting, kde prídu predstavitelia mnohých zväzov a organizácií a budú mať záujem hovoriť o svojich výhradách s najkompetentnejšími. Som zvedavý, či prídu,“ dodal Oravec.
Českí agrárnici už podobnú akciu absolvovali v pondelok, Poliaci budú protestovať dnes a Maďari sa pridajú začiatkom decembra. „Oddialenie týchto protestov je len kvôli summitu NATO v Prahe, inak sme jednotní v tom, že vidiek má dostať šancu, aby sa obce nevyľudňovali, aby zostala prvovýroba a aj spracovateľský priemysel,“ povedal pre SME Oravec.
Nasledujúce stretnutie agrárnych komôr Visegrádskej štvorky bude v Budapešti vo februári. V tom čase však kapitola poľnohospodárstvo bude už uzatvorená. Šéf odboru cezhraničnej spolupráce maďarského ministerstva zahraničia András Gyenge sa však domnieva, že práve poľnohospodárska politika je téma, kvôli ktorej bude mať Visegrád svoje opodstatnenie aj po vstupe do únie. „Budú vznikať rôzne ad hoc koalície a spojenectvá pri rozhodovaní, ale agrárny sektor krajín V 4 má tie isté problémy, tie isté záujmy a také isté postavenie, v tomto vidím dlhodobú spoluprácu,“ povedal okrem iného denníku SME.
ATTILA LOVÁSZ