realizácie reforiem novou vládou, ale už v roku 2004 ekonomika opätovne zrýchli. Hlavnou silou, podporujúcou ekonomický rast, by mal byť naďalej domáci dopyt. Európska komisia o tom informovala vo svojej jesennej správe, obsahujúcej ekonomické prognózy pre kandidátske krajiny.
Slovensku sa tak bude dariť lepšie ako ostatným kandidátskym krajinám. Celkovo za desiatku krajín totiž európska komisia svoju prognózu ekonomického rastu znížila z 2,5 percenta, ktoré predpokladala na jar, na 2,1 percenta.
Výrazná vonkajšia nerovnováha slovenskej ekonomiky, ktorá vznikla vlani, by sa mala postupne znižovať. Deficit na bežnom účte by mal v priebehu troch rokov klesnúť o viac ako dva a pol percentuálneho bodu. Tento vývoj bude odzrkadľovať predovšetkým pokles obchodného deficitu.
Deficit verejných financií, ktorý zahŕňa náklady na reštrukturalizáciu bánk, by mal podľa predpovedí komisie počas tohto a nasledujúcich dvoch rokov tiež klesať, čo bude v súlade so záväzkami vlády v Predvstupovom ekonomickom programe. Fiškálna konsolidácia by mala podporiť redukciu deficitu na bežnom účte na udržateľnejšej úrovni.
Podľa komisie miera nezamestnanosti v tomto roku klesne a rovnakým smerom sa bude vďaka reformám na trhu práce vyvíjať aj v najbližšom období, i keď protiváhou reforiem zameraným na zníženie nezamestnanosti bude pokračujúca reštrukturalizácia podnikov. Inflácia sa tento rok spomalí, v roku 2003 prechodne vzrastie.
Budúci rok čaká obyvateľov Slovenska rast reálnych miezd. „Spotrebu budú stimulovať aj ďalšie škrty dane z príjmu a mierny rast zamestnanosti,“ tvrdí komisia.
Zvýšiť sa majú aj priame zahraničné neprivatizačné investície. Nepriaznivá hospodárska situácia v zahraničí tento rok oslabí rast slovenského exportu, situácia sa ale dramaticky zmení k lepšiemu v nasledujúcich dvoch rokoch.
Európska komisia včera tiež znova vyzvala východoeurópske kandidátske krajiny, aby sa zamerali skôr na posilnenie stability ekonomík, ako rýchle plnenie prísnych rozpočtových kritérií na prijatie eura. (sita, čtk)