Bratislava 13. novembra (TASR) - Kampaň za prepustenie vietnamských politických väzňov a spisovateľov Nguyen Dinh Huya, Le Dinh Nhana a Nguyen Xuan Tua vyhlásili dnes, pri príležitosti Dňa väznených spisovateľov, predstavitelia slovenského PEN Centra. Tento pamätný deň si každoročne pripomínajú spisovatelia z celého sveta 15. novembra.
Cieľom iniciatívy je zozbierať čo najviac podpisov pod petíciu požadujúcu zastavenie trestného stíhania uvedenej trojice publicistov, ktorí sú prenasledovaní vietnamským mocenským systémom kvôli odlišnému politickému názoru. Do akcie nazvanej Iskierka nádeje sa môžu zapojiť všetci obyvatelia Slovenska, pričom bližšie informácie o nej získajú na bratislavskej adrese PEN Centra. Okrem toho sa môžu so žiadosťou o prepustenie väznených Vietnamcov obrátiť i priamo na vietnamské veľvyslanectvo vo Viedni. Podľa predsedu PEN Centra Gustáva Murína kampaň má aj symbolický cieľ, ktorým je umožniť všetkým trom umelcom, aby mohli nadchádzajúce vianočné sviatky stráviť rovnako ako ostatní slobodní ľudia v kruhu najbližších.
Nguyen Dinh Huy si v súčasnosti odpykáva 15-ročný trest, ktorý mu uložili vietnamské súdy za údajné pokusy o zvrhnutie vlády. Oficiálne ho uväznili 13. novembra 1993 a jedným z dôvodov bola i Medzinárodná konferencia pre rozvoj Vietnamu, ktorú Huy organizoval. Toto sympózium sa malo uskutočniť 27. novembra v tom istom roku v Hočiminovom Meste, ale napokon ho museli odvolať.
Huy, ktorý má 69 rokov, si vo vietnamských výchovných táboroch odsedel už 17 rokov, pretože bol aktivistom antikomunistickej strany Dai Viet. Okrem toho je zakladateľom Hnutia za ľudskú vzájomnosť a budovanie demokracie. V súčasnosti trpí Parkinsonovou chorobou, stav sa mu však neustále zhoršuje, pretože je nútený pracovať na poli. Je držiteľom medzinárodnej Ceny Hellmann/Hammeti za slobodu vyjadrovania a čestným členom PEN centier v Anglicku, vo Francúzsku, v Poľsku a na Slovensku.
Ďalší väzeň Le Dinh Nhan je perzekvovaný od 29. decembra 1994 kvôli publikovaniu otvoreného listu, v ktorom kritizoval štátnu politiku vietnamskej vlády, obmedzujúcu slobodu slova a vierovyznania. Stal sa najvyšším predstaviteľom Inštitútu pre propagáciu Dharmy a je jednou z najrešpektovanejších náboženských autorít vo Vietname. Čestné členstvo mu udelili PEN centrá v Anglicku, vo Francúzsku, v Dánsku, Austrálii a na Slovensku.
Nguyen Xuan Tua prenasleduje vietnamská justícia za publikovanie esejí o demokracii. V profesionálnom živote je spisovateľom a biológom, vo väzení bol už niekoľkokrát.
*jkk na