
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude musieť avizovaný rast cien elektriny prehodnotiť. Hovoriť o tom, ako sa zmena dotkne domácností, je však vraj predčasné. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Ceny elektrickej energie na budúci rok ešte nie sú definitívne. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozhodol koncom októbra o ich priemernom zvýšení pre všetkých odberateľov o 18,63 percenta. Jedným z údajov, ktorý použil pri výpočte, bol nárast spotrebiteľských cien za posledných dvanásť mesiacov. Ten sa pohybuje okolo štyroch percent. Úrad však podľa jeho hovorcu Miroslava Luptáka vychádzal z predpokladu okolo šiestich percent.
„Je predpoklad, že stanovený nárast cien budeme musieť prehodnotiť,“ povedal Lupták. Hovoriť o tom, ako sa zmena dotkne cien pre domácnosti, je podľa neho predčasné. „Sme toho názoru, že vplyv na domácnosti a nízkopríjmové skupiny by mal byť čo najnižší.“ Zároveň však pripomenul, že cieľom úradu je dosiahnuť nákladovú úroveň cien a odbúrať cenové deformácie. Za súčasného stavu totiž domácnosti platia za elektrinu menej, ako sú náklady na jej výrobu.
Priemerný nárast cien, ktorý stanovuje úrad, vytvára mantinely, v ktorých sa môžu pohybovať rozvodné podniky. Tie dodávajú prúd konečným spotrebiteľom a úrad má ich cenníky schváliť do konca novembra.
Zmeny cien zemného plynu, ktoré majú od januára vzrásť v priemere o 32,7 percenta, Lupták vylučuje. Úrad ich však zároveň stanovil na takej úrovni, ktorá ho donúti prehodnotiť nárast cien tepla. Do nich totiž zarátal zvýšenie cien plynu v priemere o 22 percent. Teplo tak nebude drahšie zhruba o desať percent, ale o sedemnásť až osemnásť percent.
Lupták zároveň odmieta, že by úrad pri zmene výpočtov zohľadnil aj kritiku z radov veľkých odberateľov. Viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Jozef Kollár na pondelkovej tripartite vyhlásil, že úrad nepostupoval pri výpočtoch správne. „Dospeli sme k záveru, že na výpočet cien plynu a elektrickej energie použil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nesprávne údaje,“ povedal Kollár.
Podobný názor má aj minister hospodárstva Robert Nemcsics. Podľa neho úrad do cien elektriny na budúci rok zahrnul miliardu navyše.
„Sme si vedomí, že sú tam mnohé nezrovnalosti. Pri elektrickej energii je jedna miliarda korún kdesi navyše, čo úrad musí, respektíve by mal zdôvodniť,“ povedal Nemcsics. Dodal však, že ide iba o odporúčanie. „Vláda nemá legitímnu moc, ako donútiť regulátora k zmene stanoviska,“ skonštatoval. Podľa Luptáka úrad vychádzal z údajov odregulovaných podnikov, ktorých hodnovernosť posúdili aj renomované zahraničné poradenské firmy. V čase výpočtov úrad zohľadnil trendy, ktoré ceny naberali, čo zároveň podľa Luptáka umožňuje pri zmene vývoja upraviť aj výsledné ceny.
TOMÁŠ KURTANSKÝ