ežitejších ratingových autorít.
Slovensko pokročilo v hodnotení Moody‘s hneď o tri priečky zo stupňa Baa3 na A3. Zvýšenie ratingu vo všeobecnosti vyjadruje schopnosť krajiny splácať svoje dlhy a znamená, že ďalšie pôžičky na medzinárodných trhoch by mala získavať lacnejšie. Známka A3 vyjadruje silnú schopnosť plniť finančné záväzky, ale s tým, že ju môže ovplyvniť okolie a ekonomické cykly. Najlepšia možná známka od Moody‘s je Aaa.
Menšie riziko menovej krízy, o ktorom píše Moody‘s, súvisí podľa analytika Slovenskej sporiteľne Vladimíra Vaňa s predpokladanou snahou o vstup do Európskej menovej únie. „Národná banka Slovenska bude musieť prispôsobiť menovú politiku predvstupovému mechanizmu výmenných kurzov. To znamená, že bude prísnejšie strážiť kurz koruny vo zvolenom pásme, až kým sa koruna definitívne nerozplynie v spoločnej európskej mene,“ vysvetlil Vaňo. Centrálna banka bude mať vďaka očakávanej privatizácii a vyššiemu prílevu priamych zahraničných investícií pravdepodobne rekordne vysoký objem devízových rezerv, preto zostane najdôležitejším hráčom na devízovom trhu. To jej umožní dôsledne dbať o to, aby koruna príliš neposilnila ani neoslabila. „Zníži sa tým priestor pre špekulatívne obchody,“ dodal Vaňo.
Z desiatich kandidátskych štátov sa najlepšiemu ratingu môže tešiť Slovinsko, ohodnotené známkou Aa1. Slovensko zostalo spolu s Maltou na predposlednej priečke, slabší rating má len Litva, ktorá vďaka včerajšiemu posunu na Baa1 prešla zo špekulatívneho do investičného pásma.
JURAJ JAVORSKÝ