eného ostrova. Najnovší návrh na vyriešenie sporu ponúkla OSN: Cyprus by mal napodobniť Švajčiarsko a mal by sa spojiť v konfederácii.
Únia chce prijať zjednotený ostrov, ale ak by sa to do rozšírenia nepodarilo, zmierila by sa aj s prijatím len jeho gréckej časti. Dohoda o Cypre by pomohla vyriešiť aj nateraz zablokované vytvorenie európskych síl rýchleho nasadenia. Brzdí ho skutočnosť, že Grécko a Turecko sa nevedia dohodnúť na výmene vojenských informácií medzi NATO a úniou.
Posledné, 11-mesačné rokovania medzi cyperskými Grékmi a Turkami neviedli nikam, a tak do problému vstúpila OSN. Bezpečnostná rada schválila v pondelok v noci mierový plán. Ten predpokladá švajčiarsky konfederatívny model usporiadania. Cyprus sa má skladať zo spoločného štátu a dvoch rovnoprávnych „jednotlivých“ štátov. Na čele krajiny bude 6- členné predsedníctvo, ktoré bude viesť raz Grék a raz Turek. Vo funkcii sa budú striedať každých 10 mesiacov. V predsedníctve budú proporcionálne zastúpení členovia oboch národov, pričom každý národ má nárok na minimálne dve kreslá. Predsedníctvo bude krajinu zastupovať aj medzinárodne. Podobný model sa uplatní aj v súdnictve.
Švajčiarsky konfederatívny model vyzerá lákavo a súhlasí s ním aj Európska únia, skrýva však viacero problematických bodov. Cyperským Grékom sa napríklad nepáči systém, akým sa majú obsadzovať miesta v predsedníctve. „Nemyslím si, že na svete existuje demokracia, v ktorej by 18 percent obyvateľstva dostalo takú moc,“ povedal pre Reuters jeden cyperský novinár.
Návrh OSN necháva otvorenú aj otázku gréckych obyvateľov, ktorí sa po vojenskom prevrate v roku 1974 ocitli v tureckej časti ostrova a doteraz sa nemôžu vrátiť domov.
Zástupcovia cyperských Grékov a Turkov majú sedem dní, aby sa k plánu vyjadrili. Ich vyjadrenia však budú kopírovať záujmy ich materských krajín, teda Grécka a Turecka. Obe strany zatiaľ ocenili, že plán vznikol a nechávajú si čas na jeho preštudovanie. Ani jedna zo strán konfliktu však nepredpokladá, že plán prijmú do kodanského rozširovacieho summitu.
Zásadné bude hlavne stanovisko Turecka, ktoré sa vyhrážalo anexiou tureckej časti ostrova, ak do únie prijmú len jeho grécku časť. Samotné Turecko má záujem na vstupe do únie a doteraz márne čaká vyjadrenie Bruselu k možnému termínu svojho vstupu. Ankara by mohla žiadať oznámenie dátumu vstupu za podporu mierového plánu. Únia je však nekompromisná a opakovane odmieta termín zverejniť.
JANA MIKUŠOVÁ