Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Aby nám spotrebiče dobre slúžili

Máloktorá domácnosť sa dnes zaobíde bez poriadnej práčky, chladničky a vysávača. A pretože ponúk je veľa, možno príde vhod niekoľko rád, ako si zvoliť a kúpiť funkčne a finančne najvhodnejší spotrebič.

PRÁČKA PRE VÁS

Pri výbere práčky by ste mali zohľadniť a zodpovedať si na nasledujúce otázky:

1. Rozmery a umiestnenie

Zmerajte si priestor, v ktorom bude vaša práčka. Väčšina spredu plnených práčok má štandardné rozmery (výška x šírka x hĺbka) 85 x 60 x 60 cm. Pre menšie priestory sú vhodné úzke rady s hĺbkou 32 alebo 45 cm. Pri zhora plnených práčkach sú rozmery tiež štandardné (výška x šírka x hĺbka) 85 x 40 x 60 cm.

2. Plnenie - zhora alebo spredu

Bielizeň môžete vkladať spredu alebo zvrchu. Neplatí už pravidlo, že zabudnutý kus odevu môžete doložiť počas pracieho cyklu iba do zvrchu plnených práčok. Dá sa to aj pri spredu plnených.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Spotreba vody a energie

Práčka je energeticky náročný spotrebič a potrebuje istič na 10 alebo 16 ampérov. Samotná spotreba energie sa pohybuje od 0,89 kWh pri špičkových modeloch až do 2,0 kWh pri lacnejších modeloch. Rovnako ako pri chladničkách, aj pri práčkach existuje systém značenia jednotlivých výrobkov písmenami A až G. Energetická trieda A znamená, že spotrebič má najnižšiu a G zase najvyššiu spotrebu energie.

Dôležitú úlohu zohráva aj spotreba vody. Tá sa pohybuje od 39 až po 100 l. Pre lepšie porovnanie rozličných práčok by sa mala udávať pri referenčnom programe bavlna, 60 °C bez predpierania.

O nízku spotrebu energie sa starajú systémy automatickej regulácie spotreby vody podľa množstva náplne, akými sú systémy Fuzzy Logic, Direct Spray alebo Jet systém.

Skryť Vypnúť reklamu

4. Technické údaje a výbava

Bubny takmer všetkých práčok sú nerezové. Iné je to už pri pracích vaniach. V minulosti sa používali smaltované, potom sa prešlo na nerezové a posledným hitom sú vane na báze najnovších technológií s využitím polymérov a pridaním uhlíkových zlúčenín. Príkladom takého materiálu je aj Carboran, ktorý zabezpečuje tichšiu prevádzku, nižšiu spotrebu energie vďaka malým tepelným stratám a má dlhú životnosť. Svojou konštrukciou a odolnosťou predbehne aj nerezové vane.

Počet otáčok odstreďovania sa pohybuje od 400 do 1800 otáčok za minútu. Platí tu pravidlo, že čím vyššie otáčky, tým suchšia bude bielizeň. A následné sušenie v sušičke bude tiež lacnejšie. Práčky s vysokými otáčkami dokážu rozložiť bielizeň tak, aby sa nepoškodila a zároveň práčka ,,nebehala“ po byte. Starajú sa o to systémy aktívnej kontroly rovnováhy alebo kontroly stability.

Skryť Vypnúť reklamu

Na trhu sú aj práčky, ktoré robia takmer všetko za vás. Elektronické riadenie celého programu zabezpečuje systém Fuzzy Logic.

Užitočný je aj protipenový systém, ktorý sa postará, aby sa netvorila nadmerná pena a bielizeň bola dokonale vypraná. Ocenia to najmä alergici.

Ak chcete vedieť, ako dobre práčka perie, pozrite sa na prací výkon, ktorý sa označuje písmenami A až G. A znamená najlepšiu a G najhoršiu praciu schopnosť. Najlepšie A-čko dosiahnete pomocou systémov Fuzzy Logic či priameho sprchovania bielizne Direct Spray alebo Jet systém.

5. Cena

Aj tu platí pravidlo, že kvalita znamená aj vyššiu cenu. Na druhej strane vyššia cena znamená nižšie prevádzkové náklady, náklady na opravu…

AKO KUPOVAŤ VYSÁVAČ?

1. Vysávač na suché vysávanie alebo viacúčelový

Skryť Vypnúť reklamu

Viacúčelové vysávače poskytujú možnosť viacerých funkcií. Je možné s nimi vysávať nielen suché, ale aj mokré veci, prípadne tepovať alebo umyť okná. Na druhej strane nedokážu povysávať tak dobre ako kvalitný podlahový vysávač na suché vysávanie. Tie majú predsa len vyššie sacie výkony, lepšiu filtráciu a nižšiu hlučnosť. Viacúčelový vysávač je vhodný ako ďalší vysávač do domácnosti na domáce práce.

2. Sací výkon udávaný vo wattoch (W)

Účinnosť vysávania prachu závisí od sacieho výkonu. Ten vám prezradí “silu“ vysávača. Vysoký sací výkon zaisťuje vysoký podtlak a silný prúd vzduchu. Platí zásada, že čím je vyšší, tým lepšie. Udáva sa podľa normy IEC 312. Pohybuje sa v rozmedzí od 190 W až do 450 W. Priemer je okolo 300 W.

3. Príkon udávaný vo wattoch (W)

Skryť Vypnúť reklamu

Vyberať vysávač podľa najvyššieho príkonu nie je veľmi rozumné. Tento údaj hovorí len o tom, koľko energie vám vysávač „vysaje“ z peňaženky za elektrickú energiu. Na druhej strane, sací výkon vám povie, koľko vysávač vysaje z koberca. Príkon vysávača sa pohybuje od 1000 W až po 1800 W. Nedá sa však povedať, že čím vyšší príkon, tým „silnejší“ vysávač.

4. Hlučnosť udávaná v decibeloch - dB (A)

Vysávač by nemal byť veľmi hlučný a nemal by vydávať nepríjemný zvuk. Popri údaji o hlučnosti v decibeloch by mal výrobca udávať aj normu, podľa ktorej údaj uvádza - najčastejšie IEC 704. Tak budete môcť porovnať rôzne typy vysávačov. Priemerná hlučnosť je okolo 80 dB (A). Špičkové modely majú hlučnosť len 69 dB (A). Najjednoduchším spôsobom, ako vybrať ten najtichší, je nechať si ich zapnúť a predviesť v predajni.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Efektívna filtrácia

Účelom dobrého vysávača je nielen povysávať prach a nečistoty, ale ich aj zadržať vo vysávači a nevypustiť ich späť do ovzdušia. Viacerí ľudia v snahe ušetriť peniaze za prachové vrecká kupujú vysávače s textilným vreckom. Takýto vysávač nedokáže zachytiť jemný prach. Najlepšie vysávače majú špeciálne filtre na drobné častice, akými sú roztoče, ich výtrusy či rôzne iné alergény. Ako si teda vybrať vysávač s kvalitnou filtráciou? Údaj o 5-, 6- alebo 7-násobnej filtrácii veľa nepovie. Dôležité je aký kvalitný je ten posledný filter, ktorý vždy zachytáva tie najmenšie čiastočky. Dokonca ani údaj o 99,9999-percentnej účinnosti filtrácie nemá význam, ak výrobca neudá, pri akých veľkých časticiach nameral túto účinnosť v percentách. Každý vysávač má totiž 100-percentnú účinnosť vysávania, ak budete vysávať napríklad zrnká piesku.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre určenie schopnosti filtrácie sa udáva tzv. emisia prachu v miligramoch na meter kubický - mg/m3 podľa normy IEC 312. Vysávače s nízkou úrovňou filtrácie majú emisiu prachu okolo 0,2 mg/m3, prípadne aj vyššiu. Lepšie výrobky sa pohybujú okolo 0,02 mg/m3, čo znamená, že vypustia do ovzdušia až 10-krát menej častíc ako predchádzajúci vysávač. Špičku tvoria výrobky s emisiou len 0,002 mg/m3, čo je až 100-krát menej. Takéto vysávače sú vhodné najmä pre alergikov, keďže dokážu zachytiť roztoče a ich výtrusy, peľ, alergény zo psov, mačiek, plesní a ďalších vecí… Posledným výdobytkom techniky sú špeciálne umývateľné filtre O2 alebo GoreCleanStream®, ktoré nestrácajú svoje vlastnosti ani po viacnásobnom umývaní pod tečúcou vodou.

RADY PRI VÝBER CHLADNIČKY

Skryť Vypnúť reklamu

1. Rozmery a umiestnenie

Zmerajte si priestor, v ktorom bude vaša chladnička. Ponuka chladničiek alebo mrazničiek je veľmi široká. Vybrať sa dá medzi jednodverovými chladničkami, kombinovanými chladničkami s mrazničkou hore alebo dole. Mraznička môžete byť skriňová alebo truhlicová.

2. Spotreba energie

Veľký podiel na vašom účte za elektrinu zohráva práve chladnička alebo mraznička. Pre jednoduchšiu orientáciu je zavedený systém energetického štítkovania, t.j. značenia jednotlivých výrobkov písmenami A až G. Energetická trieda A znamená, že spotrebič má najnižšiu a G zase najvyššiu spotrebu energie.

Ak sa pri kúpe nového spotrebiča rozhodnete pre ekologický a úsporný typ, z dlhodobého hľadiska môžete prispieť nielen k ochrane svojho životného prostredia, ale aj ušetriť značné finančné prostriedky. V prípade, že by domácnosť v tomto roku vymenila 10-ročnú chladničku a práčku za nové, energeticky úsporné a efektívne spotrebiče, ročne by ušetrila 1911,60 Sk, 538 kWh, 19 606 litrov vody a 337kg oxidu uhličitého. Za 10 rokov by to bolo 19 116,-Sk ušetrených peňazí pri súčasných cenách (zdroj: projekt Eko šetriť, www.electrolux.sk).

Skryť Vypnúť reklamu

3. Technické údaje a výbava

Vybrať si môžete medzi jedno- alebo dvojkompresorovými kombinovanými chladničkami. Dvojkompresorové vám umožnia nezávislé nastavenie teploty zvlášť pre chladničku a mrazničku. Takisto mraziaca schopnosť je vyššia, t.j. mraznička dokáže za 24 hodín zmraziť väčšie množstvo potravín. Ak idete na dovolenku, vypnete len chladničku a mraznička beží ďalej.

To, či vám váš mraziaci box bude aj mraziť, závisí od počtu hviezdičiek.

Medzinárodný systém hodnotenia mraziacich oddelení využíva škálu 1 - 4 hviezdičiek.

Väčšina energeticky úsporných spotrebičov (sú v energetickej triede A alebo B) používa 100-percnentne ekologické chladivo izobután R 600a, ktoré okrem toho, že nenarúša ozónovú vrstvu, zabezpečuje aj nižšiu spotrebu energie a nižšiu hlučnosť v porovnaní s bežne používaným chladivom R 134a. Kompresor je pod menším tlakom, a tak je jeho životnosť a tým aj životnosť celej chladničky alebo mrazničky dlhšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 2. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 5. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 2. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 3. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 6. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 991
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 251
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 161
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 963
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 681
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 726
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 924
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 821
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 686
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 014
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister obrany Jaroslav Naď.
Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Fica a Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.

Keď Sagana sledujem v médiách, vôbec sa nezmenil, tvrdí spolužiak

Už v šestnástich sníval, že pôjde na Tour.

Peter Sagan a René Valent.
Boris Kollár.