
Putina vítali v Bruseli odporcovia vojny v Čečensku.
FOTO - REUTERS
premiérom Andersom Foghom Rasmussenom hneď na úvod spečatili už avizovanú dohodu, ktorá rieši problémy s cestovaním medzi Kaliningradom a zvyškom Ruska, ktoré by obyvateľom tejto enklávy spôsobilo rozšírenie EÚ o Poľsko a pobaltské republiky.
Úspech uzavretia tohto problému, ktorý dlho rozdeľoval EÚ a Moskvu, a ktorému predchádzali zdĺhavé rokovania, však zatienila otázka Čečenska. Putina vítala v Bruseli demonštrácia proti vojne v Čečensku a protesty podporilo aj niekoľkých poslancov Európskeho parlamentu. Európski diplomati dali Moskve najavo, že táto téma bude na summite nastolená. Kritika niektorých europoslancov sa však zniesla aj na Brusel, ktorý vraj nedáva ruskému prezidentovi dosť jasne najavo svoj názor na zločiny, ktorých sa ruské vojská v tejto zakaukazskej republike dopúšťajú. Čečenský problém ohrozil aj samotné konanie summitu, keď Dánsko minulý mesiac odmietlo zrušiť konferenciu o čečenskej otázke. Dánske predsedníctvo EÚ preto musí opatrne voliť slová, keď chce dať najavo znepokojenie nad vojnou v Čečensku, a otázka z nie, v akej forme zdôrazní potrebu rešpektovať ľudské práva.
Ako uviedol Rasmussen pre dánsky rozhlas, EÚ „podporí Putinov boj proti terorizmu“, ale zároveň ho vyzve, aby sa usiloval o politické riešenie situácie v Čečensku.
EÚ okrem toho chcela poznať odpoveď, ako Rusko zamýšľa ďalej rozvíjať svoje vzťahy s Bieloruskom a kedy stiahne svoje jednotky z Moldavska, čo by malo urobiť do konca tohto roku. Diskutovalo sa aj o reformách v Rusku, jadrovej bezpečnosti ruských elektrární i likvidácii jadrového odpadu.
Niektorí členovia Európskeho parlamentu a osobnosti verejného života včera obvinili Európu z ľahostajnosti, pretože podľa nich zatvára oči pred zločinmi, ktorých sa ruské vojská dopúšťajú v Čečensku. Francúzsky filozof André Glucksmann obvinil vojakov z etnických čistiek, znásilňovania čečenských žien a unášania mladých Čečeniek za výkupné. „Zabitie rukojemníkov (v moskovskom divadle) má veľa spoločných čŕt s tým, ako si ruské jednotky počínajú v Čečensku,“ povedal Glucksmann a prirovnal ľahostajnosť Bruselu k indiferentnosti Európanov k udalostiam v nacistickom Nemecku v rokoch 1933 až 1945.