
Pracovník obsluhujúci drvičku vhadzuje do stroja CD nosiče. Okolo štyridsaťtisíc nelegálne vyrobených CD, kaziet, videokaziet a DVD zhabaných v lete na jednom z chebských trhovísk bolo znehodnotených v drvičke neďaleko Karlových Varov. FOTO – ČTK
BRATISLAVA – Sedem poisťovní, ponúkajúcich povinné zmluvné poistenie áut, má na budúci rok na korunu rovnaké sadzby. O to, ako poisťovne k svojim cenníkom dospeli, sa už okrem motoristov začal zaujímať aj Protimonopolný úrad. Posledný z poisťovateľov, Uniqa, sadzby zverejní až dnes, takže nie je vylúčené, že motoristi nebudú mať z hľadiska ceny žiadny výber.
Ceny povinného ručenia študujú na odbore dohôd obmedzujúcich súťaž Protimonopolného úradu. „Začali sme prešetrovať všetky ceny povinného zmluvného poistenia,“ potvrdila hovorkyňa úradu Wanda Závadská. „Podnet ešte nepodal nikto, ani úrad. Ale ak zistíme, že sú tam kartelové dohody, začneme konanie.“
Podľa Závadskej úrad teraz posudzuje ceny vo vzťahu k možnostiam, ktoré majú poisťovne zo zákona. „V súčasnosti je predčasné hovoriť o tom, či došlo k porušeniu zákona o hospodárskej súťaži,“ dodala Zavadská.
Predseda správnej rady Slovenskej kancelárie poisťovateľov Imrich Fekete považuje prešetrovanie úradu za neopodstatnené. „Celý tento poistný trh je zaistený u jedného zaisťovateľa. Ten požaduje, aby sme poistné navýšili z minimálnych sadzieb o dvadsať percent,“ tvrdí Fekete. Minulý rok sa ceny mierne líšili napriek tomu, že poisťovne dostali od zaisťovateľa podobnú požiadavku. Fekete to zdôvodnil časovou tiesňou, v ktorej sa vlani poisťovne na nový produkt pripravovali.
Aj samotné poisťovne odmietajú, že by sa na poistnom dohodli. Tvrdia, že k cenám dospeli podľa škodovosti, alebo zvýšenia zaistenia.
Budúcoročné poistné je presne dvadsať percent nad minimálnymi sadzbami. Tie stanovila Slovenská kancelária poisťovateľov, ktorá združuje všetkých poskytovateľov povinného ručenia. Vypočítala ich podľa nárastu percenta škodovosti, ten najskôr pre každú skupinu vozidiel zvlášť schválil Úrad pre finančný trh. Ceny potom poisťovne prispôsobili tak, aby boli deliteľné dvanástimi, kvôli možnosti uhrádzať ho aj v mesačných splátkach.
„V zákone je stanovený postup na stanovenie minimálnych sadzieb poistného. Poisťovne majú možnosť tieto sadzby navýšiť o tridsať percent a je na nich, do akej miery túto možnosť využijú,“ povedal hovorca finančného úradu Marek Kačmár. Úrad pre finančný trh na presnú výšku poistného nemá vplyv. Na ťahu je podľa neho Protimonopolný úrad, ktorý by mal preskúmať, či nie sú porušené pravidlá hospodárskej súťaže.
JANA BRONDOŠOVÁ