Spoločnosť Apple ponechala uplynulé tri roky celú odbornú verejnosť v napätom očakávaní nového prevratného systému.

V našom časopise sme už Apple niekoľkokrát pootáčali zo všetkých strán, no nezaškodí si trocha zaspomínať. Málokto dnes vie, predovšetkým pod vplyvom rozšíreného Windows, že počítače Macintosh pracovali s mimoriadne prívetivým grafickým užívateľským ...

V našom časopise sme už Apple niekoľkokrát pootáčali zo všetkých strán, no nezaškodí si trocha zaspomínať. Málokto dnes vie, predovšetkým pod vplyvom rozšíreného Windows, že počítače Macintosh pracovali s mimoriadne prívetivým grafickým užívateľským prostredím v čase, keď Microsoft predstavil ešte stále zložitý operačný systém Windows 3.11.

Obchodná stratégia spoločnosti Apple bola donedávna sústredená iba na dodávky vlastného hardvéru vybaveného vlastným softvérom. Apple teda do svojho biznisu nepustil nikoho cudzieho a výsledkom boli výkonné a stabilné pracovné stanice. Nevýhodou tohto systému zas ostala uzavretá architektúra hardvéru a softvéru, ktorá umožnila platforme PC raketový nástup a v konečnom dôsledku stratégia ako taká dostala Apple takmer do krachu. Lenže na trh prišli procesory G3 a neskôr G4, ktoré procesory pre PC hravo strčia do vrecka a do Apple sa vrátil jeden zo zakladateľov Steve Jobs s novou stratégiou a novými myšlienkami. Na trh prišli postupne nové pracovné stanice, famózny iMac, veselý iBook, PowerBook G4 a napokon MacOS X, ktorý rad počítačov s nezameniteľným dizajnom a inováciou v každej súčiastke vhodne dopĺňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Operačný systém dodáva Apple v typicky graficky prepracovanej škatuli na jednom CD. Keďže MacOS X pracuje na nových štandardoch, ktoré nie sú kompatibilné so staršími systémami, počítač treba pred inštaláciou upgradovať na systém Mac OS 9.1 alebo do nového počítača tento systém rovno predinštalovať. Dôvod vám prezradíme neskôr. MacOS X možno nainštalovať na rovnaký disk ako OS 9.1, no podľa možnosti odporúčame radšej inštaláciu na iný disk, prípadne partíciu. Priebeh inštalácie je pohodlný a jednoduchý. Na konci inštalácie nás čaká prvé prekvapenie – nový systém pracuje s účtami a vyžaduje zadanie administrátorského hesla. Podobne ako vo Windows alebo v Linuxe administrátor pracuje štandardne s najvyššími právami a určuje práva ostatným užívateľom. Celkom milá je možnosť zadať si pomôcku v prípade, že administrátorské heslo zabudnete. Je len na vás, ako inteligentne sa zariadite, aby vaše heslo nik nepovolaný nezistil, no pomôcka je v každom prípade aspoň šanca na záchranu pre sklerotikov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné zmeny

Nový operačný systém Apple priniesol pre bežného užívateľa tieto hlavné zmeny:

* revolučné grafické prostredie

* nový systém navigácie

* prácu s myšou s dvomi tlačidlami (s klasickou jednotlačidlovkou systém vôbec nediskutuje)

* nové jadro, na ktoré sa postupne preprogramujú doteraz známe aplikácie

* občasné spomalenie počítača

Aqua

Nový Mac OS X používa grafické prostredie Aqua. O Aque sa toho doteraz popísalo až dosť, takže sme na túto novinku boli pripravení. To, čo sme našli vo fungujúcom počítači, nás však absolútne ohúrilo. Aqua totiž umožňuje doteraz nevídanú prácu s grafickým prostredím. Užívateľ si môže napríklad plynule zväčšovať či zmenšovať ikony na ploche, pričom v každej veľkosti ostáva zobrazenie ikony v stopercentnej kvalite (skúste zväčšiť ikonu vo Windows z 32 x 32 pixlov na 128 x 128 pixlov tak ako v Aque!). Ikony sú pritom vo fotografickej kvalite – tak mimoriadne starostlivo prepracované, až sa človeku zdá, že vývojári použili rovno fotografie. Systémové okná sú polopriehľadné, rovnako ako aj systémové hlásenia, ikony, obslužné okná a tlačidlá. Každá časť grafického prostredia je nejakým spôsobom animovaná – tlačidlá napríklad pulzujú, obslužné okná sa efektne vysúvajú a zasúvajú z/do vrchnej lišty, vymazané ikonky sa rozplynú vo vzduchu. A, samozrejme, polopriehľadné klikateľné časti sa po nájazde myšou efektne zafarbujú. Najväčším „šokom“ je animácia Docku – súboru ikon v spodnej časti okna. Ikony v Docku možno takisto ako ikony na ploche veľmi efektne zmenšovať či zväčšovať podľa nálady, no to hlavné ešte len príde: ak ukážete na ikonu, prípadne prechádzate kurzorom myši po ikonách, aktívne ikony sa automaticky zväčšujú v bode, kde sa kurzor nachádza. Pri prechode myši nad ikonami sa vytvorí efektná vlna, pričom plynulá animácia efekt len umocňuje. Ani to nie je všetko. Ak minimalizujete aktívne okno, celé sa „vcucne“ akoby do lievika ikony v Docku. Predstavte si tradičný záber džina, ktorý sa schováva do fľaše. V novom MacOS X je to úplne rovnaké. Pri maximalizácii okna sa vykoná rovnaký protipohyb. Výsledok je opäť ohromujúci. Celý úspech novej Aquy spočíva v tom, že všetky animácie sú úplne plynulé, s dokonale načasovanými a zosynchronizovanými pohybmi. Tlačidlá majú výplň kvapiek rosy s tieňovaním, tieňované sú aj pozadia okien. V dizajne okien sa Apple dali inšpirovať konkurenciou – pribudli v nich ikonky: back na browsovanie oknami, view na okamžité prepnutie náhľadu ikon, computer, home a favorites so zobrazením príslušných adresárov a applications s okamžitým vstupom do adresára s obľúbenými aplikáciami. Animácie možno, samozrejme, konfigurovať alebo priamo vypnúť. Apple v systéme ponechal aj obľúbenú a jednoduchú konfiguráciu farebných schém systému, voľbu pozadia a pod. Apropó, štandardné pozadia v Mac OS X sú mimoriadne vydarené (grafici sa venovali skôr abstraktným témam a nevnucovali užívateľovi predvolené fotografie).

SkryťVypnúť reklamu

Dock

Dock sme už okrajovo spomínali. V Mac OS X je mimoriadne dôležitý, pretože predstavuje navigačné centrum systému. V predchádzajúcich verziách systému fungovala navigácia na inom princípe – v pravom hornom rohu sa čiastočne zobrazoval Finder - zoznam bežiacich aplikácií, no neindikoval otvorené okná alebo súbory. V novom systéme tento zoznam nahradil práve Dock. Je to okno v spodnej časti plochy, kde sa zobrazujú ikony všetkých bežiacich či aktívnych aplikácií, okien a súborov. Dock indikuje aj činnosť programov – ak napríklad nejaký spustíte, jeho ikona počas zavádzania do systému smiešne, no efektne poskakuje. Bežiace aplikácie sú špeciálne označené malým trojuholníčkom pod ikonou. Na jednotlivé ikony možno klikať pravým tlačidlom myši a vyberať ďalšie akcie (spustiť, zatvoriť a pod.).

SkryťVypnúť reklamu

V Docku sú ikony Findera, nového programu na odosielanie a prezeranie e-mailových správ, ktorý je súčasťou systému, Internet Explorera, obľúbenej webstránky, najnovších správ o Mac OS X a nenahraditeľného smetného koša (je nádherný, kovový, a teda podstatne viac nóbl v porovnaní s typickým smetiakom v starších systémoch :-)). Do Docku si, samozrejme, môžete jednoduchým ťahaním myšou vložiť zástupcov svojich obľúbených programov, adresárov alebo diskov, systém užívateľa v ničom neobmedzuje. Rovnako možno zmeniť výzor a správanie Docku a prispôsobiť ho svojím potrebám. V systéme tiež ostala možnosť klasického prepínania programov prostredníctvom známej klávesovej skratky apple/jabĺčko kláves s klávesom TAB.

Classic

Mac OS X predbehol vývojárov, ktorí dodnes nestačili pripraviť dostatok prispôsobených aplikácií. Mnoho užívateľov tiež používa aplikácie, ktoré sa už ďalej nevyvíjajú a isto sa ich len neradi vzdajú. Keďže Mac OS X je zbrusu nový systém, musel Apple túto situáciu nejako riešiť. Rozhodol sa šalamúnsky – do systému aplikoval funkciu alebo inak povedané prostredie Classic. V prípade, že užívateľ spustí program vyvinutý pre staršiu verziu systému, spustí sa systém v systéme. Teda priamo v prostredí Mac OS X sa spustí Mac OS 9.1, ktorý umožní programu fungovať. Kooperácia oboch systémov je celkom bezproblémová, počítač spomaľuje len trocha. V praxi však táto kooperácia pôsobí schizofrenicky – systémy sa automaticky a plynulo prepínajú pri práci s viacerými rôznymi aplikáciami.

SkryťVypnúť reklamu

Užívateľ si môže nastaviť, ktorý systém nabootuje a ako sa budú systémy pri kooperácii správať.

Aplikácie

Ako sme už naznačili, aplikácií zatiaľ na Mac OS X nie je veľa. No každý deň pribúdajú nové a nové betaverzie alebo priamo ostré verzie programov, prevažne však platených. Aktuálne informácie nájdete priamo na stránkach Mac OS X. V systéme je k dispozícii nový Internet Explorer 5.1 v beta verzii, e-mailový klient od Apple, Sherlock (podarený vyhľadávací agent) a Quick Time prehrávač. Ostatné aplikácie spúšťajú prostredie Classic.

A na záver ten háčik

Pripadá vám recenzia na nový Mac OS X plná superlatívov a mienite si ho do svojho Maca okamžite inštalovať? Nuž, superlatívy sú namieste, no ako to už obyčajne býva, je tu niekoľko „malých“ háčikov, o ktorých by ste mali pred zaobstaraním systému vedieť. Mac OS X nepodporuje stredoeurópske jazyky! Ťažko povedať, či Apple náš región ako ekonomicky nezaujímavý zámerne ignoruje, alebo na nás iba zabudli, ale v každom prípade toto ignorantstvo priam bráni používať systém v prípade, že užívateľ sa v ňom chystá komunikovať v slovenčine. Diakritiku totiž nedostanete do žiadnej aplikácie a písať obchodné listy vo Worde bez diakritiky pravdepodobne nebude ani najväčší blázon do počítačov Macintosh. Problém sa však dá čiastočne riešiť pirátskym zásahom do systému, ktorý nájdete na internete. No i tak je tento prístup k slovenským i českým skalným užívateľom od Apple hulvátsky a neospravedlniteľný. Pre mnohých užívateľov môže byť problémom aj to, že systém nie je stavaný na jednotlačidlovú myš, na ktorú sú mnohoroční užívatelia počítačov Macintosh zvyknutí. A keď už kritizujeme, tak ešte niečo – na testovacom stroji, Mac G4 466MHz/256 MB RAM bol systém miestami nemiestne pomalý a reakcie na príkazy vykonával s miernym oneskorením. Pri práci v režime Classic mal tiež problémy so zobrazovaním aktívnych okien (ak sa prekrývali, ostávali „povykrajované“ lišty a okraje okien). Nuž, nikto nie je dokonalý a v tomto prípade to platí skôr pre konkurenčné operačné systémy. Práve Apple, tak ako aj v ostatných prípadoch, ukázal, ako sa má robiť nový operačný systém. Programátori na ňom síce pracovali dlhšie, akoby sa patrilo, a obsahuje ešte niektoré nepríjemné chybičky - nedorobky, no užívateľovi ponúka zážitok z používania jednoduchého a prehľadného operačného systému. Inak povedané, Mac OS X je operačný systém s ľudskou tvárou.

SkryťVypnúť reklamu

Testovací počítač zapožičala spoločnosť Software Partner Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 873
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu