
Na prednáške o právach detí väčšina žiakov piatej až deviatej triedy ZŠ na Vihorlatskej ulici v Bratislave dávala pozor, i keď občas sa niektorí tvárili znudene. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
„Ja si budem robiť, čo ja chcem,“ zastrája sa mladá slečna. „Mám predsa už pätnásť!“
„V tejto rodine ma nikto nepočúva, môj názor pre vás nie je dôležitý,“ frfle dvanásťročný chlapec a vzdorovito zaplesne dvere.
„Mám právo vedieť, prečo som dostala trojku. Ja si myslím, že som tú písomku napísala lepšie, než akú známku mi dala učiteľka,“ sťažuje sa žiačka svojej mame.
Vedia deti, aké majú práva a dodržiavame ich?
Podľa prieskumu Unicef slovenské deti najviac poznajú právo učiť sa a hrať sa (77 percent), právo na bezpečie, zdravie, na dôstojnosť a slobodu. Najmenej sa podľa nich rešpektujú ich práva na neubližovanie a ochranu pred zlým zaobchádzaním (57 percent), právo na zdravé životné prostredie a slobodu prejavu.
Študentka, ktorá pri tvorbe diplomovej práce oslovila s rovnakými otázkami žiakov základných škôl, zistila, že takmer každý tretí žiak je presvedčený, že niektoré z jeho práv sa nedodržiavajú. Najviac sa im nepáčilo, že nemajú možnosť vyjadriť svoj názor, „lebo som malé dieťa a nemám toľko skúseností a nemôžem mať pravdu“ a“ keď chcem povedať svoj názor, platí drž hubu a krok.“
Výbor pre práva detí pri OSN s názorom slovenských detí súhlasí. Podľa neho je u nás „rešpektovanie názorov detí vzhľadom na tradičné spoločenské postoje k deťom v školách, zariadeniach ústavnej výchovy, na súdoch a najmä v rodinách, aj naďalej nedostatočné“.
Odporučil nám, aby sme deti podporovali vo vyjadrovaní ich názorov a aby sme ich aj rešpektovali. Pomôcť nám v tom majú komunitné výcvikové programy pre učiteľov, sociálnych pracovníkov a verejných činiteľov.
Práva detí sú zapísané v medzinárodnom Dohovore o právach dieťaťa. Zákon prisľúbili uplatňovať všetky krajiny sveta okrem dvoch - Somálska a USA.
Nedá sa však povedať, že by sa v Amerike práva detí nedodržiavali. Janka Stanková, ktorá už päť rokov žije so svojou rodinou v New Jersey, hovorí: „Nedávno som na deti zvýšila hlas, lebo začali odvrávať a nechceli si robiť úlohy. A ony mi začali hovoriť, nech na nich nekričím. Vraj si v škole prečítali, aké majú práva a ak to ešte raz urobím, zavolajú na mňa sociálku,“ sťažuje sa 35-ročná mamička. „Povedala som im - máte slovenskú národnosť, tak budete po slovensky aj vychovávaní! A odvtedy bol pokoj.“
Slovensko medzinárodný Dohovor o právach detí prijalo už takmer pred desiatimi rokmi. Stále je však čo zlepšovať. Správu o stave detí sme obhajovali pred dvoma rokmi a hoci bol s ňou výbor OSN spokojný, našiel miminálne 25 vecí, ktoré ešte treba zlepšiť.
Zistiť, ako sa na Slovensku dodržiavajú detské práva, je dosť problematické. Neexistujú totiž štatistiky, ktoré by evidovali presný počet ich porušení. Súdy sa týmto problémom špeciálne nevenujú. A tak sa počet skutočných prípadov dá zrátať len veľmi ťažko - k porušovaniu detských práv totiž možno započítať nespočetné množstvo trestných činov, počnúc týraním žien a detí, sexuálnym zneužívaním, únosov detí, až po telesné trestanie detí či šikanu.